Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

359 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Paolo Monti - Servizio fotografico (Italia, 1961) - BEIC 6361569.jpg|thumb|300px|Ibrahim Kodra]]
 
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' (lindi në [[Komuna Ishëm|IshëmLikmetaj]], 18<ref name=":re2">{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=6inIiCF_930C&pg=PA12&lpg=PA12&dq=Sadik+Kaceli+Harry+Fultz&source=bl&ots=Q1ra32C4Dl&sig=ACfU3U1zCmuDW0LYB-ClgbKZWbHRxSziuw&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwian9mTht7uAhUQhRoKHUiCA1c4ChDoATAIegQIBRAC#v=onepage&q=Sadik%20Kaceli&f=false|title=Historical Dictionary of Albania|author=Robert Elsie|authorlink=Robert Elsie|language=en|pages=232|publisher=Rowman & Littlefield|date=2010|isbn=9780810861886}}</ref> ose [[22 prill]] [[1918]] - [[Milano]], [[7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]]) ishteka njëqenë piktor shqiptar, me famë ndërkombëtare. Kodra ështëi konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.
 
==JetëshkrimiBiografia==
KodraU lindilind[[Ishmi|Ishëm]]Likmetaj të Ishmit më 22 prill të vitit 1918, i biri i Muratit. Ngeli jetim herët dhe për të ikur nga njërka, shkoi dhe punoi kamarier në [[Mamurrasi|Mamurras]].<ref>{{Cite web|url=https://www.shkollaibrahimkodra.com/ibrahim-kodra/|title=Ibrahim Kodra, Jeta|language=sq|website=shkollaibrahimkodra.com}}</ref> Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në RomëBrera, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], [[Marc Chagall]], [[Henry Matisse]], [[Lucio Fontana]], [[Renato Guttuso]], me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga [[Eugenio Montale]] dhe [[Vittorio Sereni]], nga [[Bertoni]] tek [[Bruno Munari]], dhe [[Giuseppe Marotta]].
 
Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me [[Pablo Picasso]], pikërisht në këtë temë në "Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës", në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik
Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], [[Marc Chagall]], [[Henry Matisse]], [[Lucio Fontana]], [[Renato Guttuso]], me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga [[Eugenio Montale]] dhe [[Vittorio Sereni]], nga [[Bertoni]] tek [[Bruno Munari]], dhe [[Giuseppe Marotta]].
<ref>[https://books.google.it/books?id=haFlGXIg8uoC&pg=PA232&dq=Ibrahim+Kodra+Picasso&hl=it&sa=X&ved=0ahUKEwjymcrp9vLXAhWDDxoKHbi3D9cQ6AEILDAB#v=onepage&q=Ibrahim%20Kodra%20Picasso&f=false] [[Robert Elsie]] (a cura di), ''Historical Dictionary of Albania'', 2010, p. 232]</ref>.ishe shkrimtar
 
Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me [[Pablo Picasso]], pikërisht në këtë temë në "Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës", në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik.<ref name=":re2" />
 
== Muzeu ==
*''Sav taj crtež : 17 međunarodnih izložba (originalnog) crteža'' (2009), Daina Glavočić; Ljubica Dujmović Kosovac; Andy Jelčić; Slobodan Drenovac, [[OCLC]] 781150027, ISBN 978-953-6501-64-9, [[Rijeka]] ([[Croatia]]) - Muzej moderne i suvremene umjetnosti
 
== Referime ==
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Piktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Akademikë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1918]]
[[Kategoria:Vdekje 2006]]
<references />
[[Kategoria:BiografiNjerëz shqiptarëshnga Durrësi]]