Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

109 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
+Skeda:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm
v (+Skeda:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm)
 
[[Skeda:Paolo Monti - Servizio fotografico (Italia, 1961) - BEIC 6361569.jpg|thumbparapamje|300px|Ibrahim Kodra]]
'''Ibrahim Shaban Kodra''' ([[Likmetaj]], 18<ref name=":re2">{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=6inIiCF_930C&pg=PA12&lpg=PA12&dq=Sadik+Kaceli+Harry+Fultz&source=bl&ots=Q1ra32C4Dl&sig=ACfU3U1zCmuDW0LYB-ClgbKZWbHRxSziuw&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwian9mTht7uAhUQhRoKHUiCA1c4ChDoATAIegQIBRAC#v=onepage&q=Sadik%20Kaceli&f=false|title=Historical Dictionary of Albania|author=Robert Elsie|authorlink=Robert Elsie|language=en|pages=232|publisher=Rowman & Littlefield|date=2010|isbn=9780810861886}}</ref> ose [[22 prill]] [[1918]] - [[Milano]], [[7 shkurt]] [[2006]]) ka qenë piktor shqiptar, i konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.
 
== Biografia ==
'''Ibrahim Kodra''' ([[Likmetaj]], 18<ref name=":re2">{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=6inIiCF_930C&pg=PA12&lpg=PA12&dq=Sadik+Kaceli+Harry+Fultz&source=bl&ots=Q1ra32C4Dl&sig=ACfU3U1zCmuDW0LYB-ClgbKZWbHRxSziuw&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwian9mTht7uAhUQhRoKHUiCA1c4ChDoATAIegQIBRAC#v=onepage&q=Sadik%20Kaceli&f=false|title=Historical Dictionary of Albania|author=Robert Elsie|authorlink=Robert Elsie|language=en|pages=232|publisher=Rowman & Littlefield|date=2010|isbn=9780810861886}}</ref> ose [[22 prill]] [[1918]] - [[Milano]], [[7 shkurt]] [[2006]]) ka qenë piktor shqiptar, i konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.
 
==Biografia==
U lind në Likmetaj të Ishmit më 22 prill të vitit 1918, i biri i Muratit. Ngeli jetim herët dhe për të ikur nga njërka, shkoi dhe punoi kamarier në [[Mamurrasi|Mamurras]].<ref>{{Cite web|url=https://www.shkollaibrahimkodra.com/ibrahim-kodra/|title=Ibrahim Kodra, Jeta|language=sq|website=shkollaibrahimkodra.com}}</ref> Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Brera, Milano.
 
Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beogradi|Beograd]], [[NewNju YorkJork (qytet)|Nju Jork]], krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], [[Marc Chagall]], [[Henry Matisse]], [[Lucio Fontana]], [[Renato Guttuso]], me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga [[Eugenio Montale]] dhe [[Vittorio Sereni]], nga [[Bertoni]] tek [[Bruno Munari]], dhe [[Giuseppe Marotta]].
 
Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me [[Pablo Picasso]], pikërisht në këtë temë në "Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës", në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik.<ref name=":re2" />
 
Ndonëse nëpër intervista kishte deklaruar se ishte pagëzuar i krishterë katolik,<ref>{{Cite interview|url=https://www.voal.ch/interviste-e-rralle-e-realizuar-nga-nadire-buzo-me-ibrahim-kodren-tri-fjalet-e-elyarit-me-te-cilat-shkruhet-nje-roman/|title=Tri fjalët e Elyarit me të cilat shkruhet një roman|interviewer=Nadire Buzo|author=Ibrahim Kodra|date=7 shkurt 2021|language=sq}}</ref> për hir të dashurisë,<ref>{{Cite interview|url=http://shekulli.com.al/100-vite-nga-ibrahim-kodra-foto/|title=100 vite nga Ibrahim Kodra|date=23 prill 2018|author=Fatos Faslliu|interviewer=Anila Mema|language=sq}}</ref> shtypi publikoi se kishte lënë amanet që të varrosej si [[Myslimanët|mysliman]].<ref>{{Cite web|url=http://tesheshi.com/e-pathena-nga-testament-i-ibrahim-kodres-me-varrosni-si-mysliman/|title=E pathënga nga testamenti i Ibrahim Kodrës: më varrosni si mysliman|date=13 shkurt 2016|website=13 shkurt 2016|language=sq}}</ref>
[[Skeda:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|parapamje|Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm]]
 
== Muzeu ==
* Art Gallery nga [[bazilike Santuario di Santa Maria de Finibus terrae]], [[Santa Maria di Leuca]], Itali
* Art Gallery mbledhja e [[Metropolitan qytetin e Milanos]] (Provincia di Milano), Itali
 
[[Skeda:Ibrahim_Kodra.jpg|parapamje|200x2
00px|lidhje=Special:FilePath/Ibrahim_Kodra.jpg]]
 
== Ekspozita arti ==
* Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
{{-}}
{{-}}<gallery mode="packed" heights="200px" style="font-size: 90%; text-align: left">
File:Ibrahim Kodra, Music lesson, 1997 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''Music Lesson'', 1997, oil on canvas, 80x100
File:Ibrahim Kodra, TheMusic datelesson, 19871997 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''theMusic dateLesson'', 19871997, oil on canvas, 80x100
File:Ibrahim Kodra, The war for peacedate, 19771987 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''The war forthe peacedate'', 19771987, oil on canvas, 80x100
File:Ibrahim Kodra, The birthwar offor the idolpeace, 19711977 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''The birth ofwar thefor idolpeace'', 19711977, oil on canvas, 80x100
File:Ibrahim Kodra, SeekingThe newbirth idolsof the idol, 19681971 oil on canvas, 80 x 10080x100 cm.JPG|''SeekingThe newbirth idolsof the idol'', 19681971, oil on canvas, 80x100
File:Ibrahim Kodra, The sea, 1968 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''The sea'', 1968, oil on canvas, 80x100
</gallery>
 
== StyleStili ==
Në hulumtimin artistik të Kodrës, kubizmi i Pablo Pikasos do të ketë shumë ndikim, sidomos pas miqësisë së tyre në Romë më 1948, deri në atë pikë sa të njëjtat gazeta spanjolle që flasin për Pikason treguan Kodrën si "postkubisti i fundit në Evropë" si Picasso.
 
335

edits