Dallime mes rishikimeve të "Xhelal Koprëncka"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
|Nacion = [[Shqiptar]]
|}}
'''Xhelal bej Koprencka''' ([[Koprencka|Koprenckë]], [[1876]] - Dëllinjë, [[21 tetor]] [[1919]]) ka qenë ushtarak akademist shqiptar i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], pjesëmarrës në [[Kuvendi i Vlorës|Kuvendin e Vlorës]] dhe [[Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë|firmëtar i shpalljes së pavarësisë]].<ref name=":0">{{Cite web|url=https://www.corovodaonline.com/2017/10/saga-e-bejlereve-te-koprenckes-2-kush.html|title=Saga e bejlerëve të Koprenckës (2)|language=sq|date=6 tetor 2017|website=corovodaonline.com|author=Fatjon Kaloçi}}</ref>
'''Xhelal Koprencka''' lindi në Skrapar. Veprimtar i luftës për çlirim kombëtar, sidomos me një të afërm të tij, Ali Koprëncka. Të dy pjesë e komitetit të fshehtë “Për lirin’ e Shqipërisë”, ushtronin veprimtarinë e tyre patriotike në Korçë dhe Manastir, në klubin e shqiptarëve të atjeshëm. U kujdes për shkollën shqipe të Korçës, atë të vashave dhe djemve. Anëtar i shoqërive patriotike jashtë vendit. Si delegat i Skraparit, merr pjesë në shpalljen e pavarësisë kombëtare dhe firmon dokumentin e independencës me siglën “Xhelal Ko”. Më 1918 mori pjesë në Kongresin e Durrësit., si delegat nga Skrapari. I ndjekur nga elementë antikombëtarë, Koprëncka u vra pabesisht në vitin 1919.
 
== Biografia ==
U lind në Koprenckë të kazasë së Skraparit, i biri i Dalip bej Mançes dhe Dekos së Veli beut të [[Gostëncka|Gostënckës]]. Nga kjo martesë lindën Xhelali, Hasani, Samiu dhe Abdyli. Xhelali mësimet fillore i mori në Korçë, më pas ndoqi "Robert College" në Stamboll dhe akademinë ushtarake po në kryeqytet. Pas përfundimit të akademisë, u caktua me shërbim në Selanik, ku u njoh me botuesin e ''Kalendarit Kombiar'' dhe ''Lirisë së Selanikut'', Mid'hat Frashërin dhe merrte gjithashtu ''Rrufenë'' e Jani Vretos. Më 1911 u caktua komandant xhandarmërie në Janinë.<ref name=":0" />
 
Mori pjesë në kuvendin e mbajtur në Vlorë nga Ismail Qemali, ku nënshkroi deklaratën e pavarësisë. Më pas ndihu [[Mehmet pashë Deralla|Mehmet pashë Derallën]] në organizimin e xhandarmërisë.<ref name=":0" />
 
'''Xhelal Koprencka''' lindi në Skrapar. Veprimtar i luftës për çlirim kombëtar, sidomos me një të afërm të tij, Ali Koprëncka. Të dy pjesë e komitetit të fshehtë “Për lirin’ e Shqipërisë”, ushtronin veprimtarinë e tyre patriotike në Korçë dhe Manastir, në klubin e shqiptarëve të atjeshëm. U kujdes për shkollën shqipe të Korçës, atë të vashave dhe djemve. Anëtar i shoqërive patriotike jashtë vendit. Si delegat i Skraparit, merr pjesë në shpalljen e pavarësisë kombëtare dhe firmon dokumentin e independencës me siglën “Xhelal Ko”. Më 1918 mori pjesë në Kongresin e Durrësit., si delegat nga Skrapari. I ndjekur nga elementë antikombëtarë, Koprëncka u vra pabesisht në vitin 1919.
 
== Referime ==
[[Kategoria:Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Skrapari]]
[[Kategoria:Lindje 1876]]
[[Kategoria:Vdekje 1919]]