Dallime mes rishikimeve të "Xhelal Koprencka"

ska përmbledhje të redaktimeve
|Nacion = [[Shqiptar]]
|}}
'''Xhelal bej KoprenckaKoprëncka''' ([[Koprencka|Koprenckë]], [[1876]] - Dëllinjë, [[21 tetor]] [[1919]]) ka qenë ushtarak akademist shqiptar i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], pjesëmarrës në [[Kuvendi i Vlorës|Kuvendin e Vlorës]] dhe [[Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë|firmëtar i shpalljes së pavarësisë]].<ref name=":0">{{Cite web|url=https://www.corovodaonline.com/2017/10/saga-e-bejlereve-te-koprenckes-2-kush.html|title=Saga e bejlerëve të Koprenckës (2)|language=sq|date=6 tetor 2017|website=corovodaonline.com|author=Fatjon Kaloçi}}</ref> I cilësuar si reaksionar nga historiografia komuniste, duke shtuar edhe pushkatimin e nipit që mbante [[Xhelal Koprëncka|emrin e tij]], emri i tij u fshi nga lista e nënshkruesve të pavarësisë.<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetatema.net/2018/03/10/historia-e-panjohur-si-u-vra-firmetari-i-pavaresise-xhelal-koprencka-per-hakmarrje-dhe-fati-tragjik-i-pasardhesve-te-tij/|title=Historia e panjohur: si u vra firmëtari i pavarësisë Xhelal Koprëncka për hakmarrje dhe fati tragjik i pasardhësve të tij|author=Roland Qafoku|date=10 mars 2018|website=gazetatema.net|language=sq}}</ref>
 
== Biografia ==