Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

20 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 130.0.28.139 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.228.107.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 130.0.28.139 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.228.107.)
Etiketat: Rollback Reverted
Liqeni i Ohrit është shtëpia e shumë kafshëve endemike, të cilat vijnë vetëm në ujërat e tij. Në liqen rriten 40 specie të rralla, ndër më të njohurat dhe ekonomikisht më të rëndësishmet është peshku i pastër i llojit ''Salmo letnica'', ([[Korani]]), "Salmothimus ohridanus",([[Belushka]]).
 
Një pjesë e Bregut të liqenit së bashku me qytetin e Ohrit është emëruar nga [[UNESCO]] si trashëgimi botërore.bregut lumit o zemra
 
== Galeria ==