Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 130.0.28.139 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.228.107.)
Etiketat: Rollback Reverted
No edit summary
Etiketa: Manual revert
}}
[[Skeda:Ohrid and Prespa lakes topographic map.svg|thumb|230px|Harta topografike e Ohrit dhe Prespës]]
'''Liqeni i Ohrit''' edhe ''' Liqeni i Pogradecit''' ({{lang-mk|Охридско Езеро/Ohridsko Ezero}}) është një nga liqenet më të mëdha në [[Gadishulli Ballkanik|Gadishullin Ballkanik]] dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë. Ai gjendet në një lartësi mbidetare prej 695 [[metri|metrash]] dhe ka një sipërfaqe prej 349 km². Pika më e thellë e liqenit është 289 metra. Pjesa më e madhe e liqenit i përket [[Maqedonia e Veriut|Maqedonisë së Veriut]], kurse pjesa tjetër i përket [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Në bregun e liqenit shtrihen tre qytete të mëdha: [[Ohri|Ohrid]] dhe [[Struga]] në Maqedoninë e Veriut dhe [[Pogradeci]] në Shqipëri.
 
dhe [[Struga]] në Maqedoninë e Veriut dhe [[Pogradeci]] në Shqipëri.
 
== Furnizimi me ujë ==