Dallime mes rishikimeve të "Gëzimi"

193 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e Liridon (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Gëzim")
v (U kthyen ndryshimet e Liridon (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
'''Gëzimi''' përkufizohet si ndjenjë kënaqësie që kemi kur arrijmë të plotësojmë një dëshirë, një punë a detyrë ose kur jetojmë në një mjedis të këndshëm; gjendje e gëzueshme; kunder hidhërimit. Gëzim i madh (i thellë, i brendshëm, i papërshkrueshëm, i pakufishëm). Gëzim i shkurtër (i kotë, i heshtur). Gëzimi i punës. Gëzimi i fitores. Ditë gëzimi. Atmosferë gëzimi. Çast gëzimi. Ndjenjë gëzimi. Lot gëzimi. Thirrje (shprehje) gëzimi. Kulmi i gëzimit. Ndiej (kam) gëzim. Përmbaj gëzimin. I sjell (i jep) gëzim. Fluturoi (u çmend, qau) nga gëzimi. Pres me gëzim. U mbushën me gëzim. I shkëlqejnë sytë nga gëzimi. Nuk e mban vendi nga gëzimi.<ref>[http://www.fjalori.shkenca.org/ Fjalori I Gjuhës Shqipe<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>
'''Gëzim''' është një emër mashkullor [[Gjuha shqipe|shqiptar]]. Ai rrjedh nga fjala shqipe ''gëzim''. <ref>[http://www.20knames.com/origin_of_baby_names/etymology_G_male/meaning_of_the_name_gezim.htm 20,000 Names from Around the World]</ref>
 
==Referime==
Personat me emrin Gëzim përfshijnë:
{{Reflist}}
 
[[Kategoria:Emra mashkullorPsikologji]]
* [[Gëzim Alpion]] (l. 1962), sociolog, filozof dhe arsimtar shqiptar
* [[Gëzim Boçari]] Politikan, mjek dhe shkrimtar shqiptar
* [[Gëzim Dibra]] (1956 &#x2013; 2011), politikan shqiptar
* [[Gëzim Erebara]] (1929 &#x2013; 2007), regjisor filmi shqiptar, skenarist, përkthyes dhe kinematografi
* [[Gashi|Gëzim Gashi]] (l. 1990), këngëtar kosovar-suedez
* [[Gëzim Hajdinaga]] (l. 1964), politikan malazezo-shqiptar, ish anëtar i Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve
* [[Gëzim Kasmi]] (l. 1942), futbollist shqiptar
* [[Gezim Krasniqi|Gëzim Krasniqi]] (l. 1990), futbollist kosovar
* [[Gëzim Nika]], Këngëtar folklorik shqiptar
* [[Gëzim Tafa]], Botues shqiptar
 
== Referencat ==
{{Reflist}}
[[Kategoria:Emra mashkullor shqiptar]]
[[Kategoria:Emra mashkullor]]