Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Lezhës"

v
+Skeda
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v (+Skeda)
 
[[Skeda:KalajaLezhë e LezhësCastle1.pngjpg|thumbparapamje|400px|Kalaja[[Xhamia e Kalasë (Lezhë)|Xhamia në Kalanë e Lezhës]]]]
'''Kalaja e Lezhës''' është një kala që ndodhet afër [[Lezhë]]s, [[Shqipëri]] veriperëndimore.
 
==Histori==
[[Kalaja]] ngrihet në majë të një kodre me lartësi 186 metra, në lindje të qytetit. Kalaja ka origjinë ilire. Në vitin 1440 ajo iu nënshtrua një rindërtimi nga venedikasit, ndërsa në vitin 1522 pas pushtimit osman u rindërtua edhe nga ana e tyre. Këtu mund të shikohen gjurmë të arkitekturave ilire, romake, bizantine dhe osmane.
 
Objektet më interesante për tu vizituar janë rrënojat e ndërtesave [[Perandoria Osmane|osmane]] brenda kalasë, [[xhamia]], [[kulla]] në murin juglindor me një hark romak dhe kulla ilire në murin jugor. Kalaja e Lezhës është monument kulture. Prej saj shihet një pamje mjaft e bukur e fushës së Lezhës dhe e detit Adriatik.
 
Kalaja e ndërtuar në kodër ka një pozicion strategjik që kontrollon luginën e Drinit deri në Gjirin e Shën Gjonit në detin Adriatik.
Në shek. VI e.s. (viti 592) Lezha ishte një qendër episkopale me peshkop Gjonin, Në vitin 1107 ajo ishte nën pronarin Aleks Komneni. Në 1153 në krye të perandorisë ishte perandor Nonali.
 
Me krijimin e shtetit të Arbrit në shek.XIII princ Dhimitri më 1208-1215 bëri një marrëveshje për shkëmbime tregtare me republikën e Raguzës. Më 1393 ra nën sovranitetin e republikës së Venedikut e cila vuri përsëri nën zotërimin e saj pas vdekjes së Skënderbeut[[Skënderbeu]]t më 1468. Gjatë krijimit të shtetit të Arbrit qyteti i Lezhës ka luajtur një rol të rëndësishëm fetar, jo vetëm si qendër episkopale, por edhe për ngjarjet e kohës.
 
• Krijimi për herë të parë të “Urdhërit Françeskan” nga Shën [[Françesku i Asizit|Françesku]].
 
• Kisha e [[Shën KollitKolli]]t e shek.XIV është monument historik me rëndësi.
 
• Vendi ku u mblodh Kuvendi I Lezhës 1444 nën udhëheqjen e Gjergj Kastriot Skënderbeut.
Me fillimin e punimeve restauruese në gusht 2002 DRMKTiranë konsolidoi dhe mbylli punimet restauruese dhe konservuese në këtë kështjellë.
 
== Lidhje të jashtme ==
==Referime==
* [https://web.archive.org/web/20120122083811/http://www.mtkrs.gov.al/web/Kalaja_e_Lezhes_536_1.php]
{{reflist}}
* [http://www.lezha.eu/ Lezha Online]
 
==Lidhje Referime jashtme==
{{reflist}}
[https://web.archive.org/web/20120122083811/http://www.mtkrs.gov.al/web/Kalaja_e_Lezhes_536_1.php]
[http://www.lezha.eu/ Lezha Online]
 
[[Kategoria:Kala në Shqipëri]]
335

edits