Dallime mes rishikimeve të "Trishtimi i zonjës Shnajder"

shtova nderl dhe kategori
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(shtova nderl dhe kategori)
 
{{për përmirësim}}
 
 
Film shqiptar i zhanrit Dramë/Romancë, xhiruar në vitin [[2005]] në [[Cekja|Ceki]] dhe me premierë në [[14 Mars]] [[2008]], me regjizor [[Eno Milkani]], [[Piro Milkani]] dhe shkrimtar [[Piro Milkani]], [[Radek Sofr]] .
 
== Përmbajtja ==
'''Trishtimi i zonjës Shnajder''' zhvillohet ne vitin 1961, kur një grup studentësh nga Akademia e Arteve të Bukura shkojnë për të xhiruar filmin e tyre të Diplomës një Fabrikë motorrësh në Ceskz stemberk (Çeki). Filmi zhvillohet më thellësisht mbi dramën personale të studentit shqiptar Lekë, që vjen nga një vend shumë i izoluar si Shqipëria, në krahasim me pjesën tjetër të Evropës. Ai lufton me ndjenjën e solidaritetit ndaj Atdheut dhe familjes veçanërisht, nënës së tij veçanërisht, magjepsjen ndaj një mënzre jetese, shfrenimi erotik dhe shkujdesjeje të rinisë së artë çeke dhe pasionit të dashurisë me një grua në moshë.<ref>Publikim i Qëndrës Kombëtare e Filmit (2006-2010), fq.22</ref> Gjithashtu mendohet që është i ndërtuar mbi elemente autobiografike dhe në këtë realizim, ai po kryen një udhëtim në të shkuarën e tij dhe po sjell para shikuesve, jo vetëm historinë e tij personale, por edhe atë të shumë bashkëmoshatarëve të tij shqiptarë.
 
 
 
==Aktorët dhe rolet ==
* [[Anna Geislerová]] ... Mrs. Snajderová
* [[Nik Xhelilaj]] ... Lekë Seriani
* [[Barbora Stepánová]] ... Innkeeper
* [[Tomás Töpfer]] ... Director Piskácek
* [[Kamil Kollarik]] ... Artur Zach
* [[Michele Placido]] ... Count Sternberk
* [[Paolo Buglioni]] ... Mr. Snajder
* [[Arta Dobroshi]] ... Ema
* Hanc
* [[Niko Kanxheri]]
* [[Pavlina Karpeles]]
* [[Alena Kubalkova]]
* [[Michaela Kundelová]]
* [[Monika Kvasnicková]]
* [[Violeta Manushi]]
* [[Petra Novotná]]
* [[Bohumil Starý]]
* [[Otta Tesar]]
 
==Referime==
[[Kategoria:Filma]]
[[Kategoria:Listat e filmave]]
[[Kategoria:WikiFilmat SQ]]