Dallime mes rishikimeve të "Shqiptari (2010)"

v
rregullova disa gabime te vogla gramatikore dhe shtova kategori
vNo edit summary
v (rregullova disa gabime te vogla gramatikore dhe shtova kategori)
 
 
==Përmbajtja ==
Ky film është një dramë migracioni e thellë dhe epike. Paraqitet Gjermania nga pikpamjapikëpamja e një emigranti ilegal si dhe e drejton vështrimin në një vëndvend të harruar në mes të Europës, duke ndihmuar për të kuptuar më mirë njerëyitnjerëzit atje dhe fatet e tyre.<ref>PublikimPublikimi nga Qëndra Kombëtare e Filmit (2006-2010), fq.40</ref> Një djalë i ri shumë simpatik shqiptar kërkon të martohet me Etlevan, bija e një komshiu, por babai i saj ka premtuar se do e martojë me një tjetër burrë, i cili i ka premtuar se do ti japi si shpërblim 10,000 Euro. Por kur marrin vesh që Etleva pret një fëmijë të Arbenit, familja e tij revoltohet dhe vëllezërit e saj duan te hakmerren. Ai vendos të iki menjëherë në Berlin. Péor aty ndeshet me shumë telashe sepse nuk kishte as leje qëndrimi, probleme në gjuhën gjermane etj... Por në fund ai mëson se si tjat'ja dali mbanë dhe të mbijetojë!
 
Regjizor: [[Johannes Naber]]