Dallime mes rishikimeve të "Dini"

11 bytes added ,  7 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1870008 i bërë nga Cyrus noto3at bulaga (diskutimet) dude, check the prescription first)
Etiketat: Undo Hoqi ridrejtimin
 
{{joref}}
 
'''Dini''' ([[Gjuha arabe|arab]].: '''دين'''‎, <small>translit.</small> ''Dīn'') është një fjalë arabe që do të thotë "besojmë" ose "religjion". Përdoret në [[Islami|Islam]], [[Sikizmi|Sikhizëm]], Baha'i dhe nga të [[Të krishterët arabë|krishterët arab]]. Në Islam fjala i drejtohet jetës që muslimanët duhet të përqafojnë që të përputhen me ligjin hyjnor dhe gjykimin hyjnor ose shpërblimit që besimtarët do të marrin nga [[Allahu]].