Dallime mes rishikimeve të "Teqja e Vushtrrisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Ikranjani zhvendosi faqen Teqja e qytetit (Vushtrri) tek Teqja e Vushtrrisë)
v
| përcaktimi1_lloji = Nën mbrojtje
}}
E njohur nga vendasit si '''Teqja e qytetit në VushtrriVushtrrisë''' e cila në fakt është një tyrbe, është një monument i mbrojtur i trashëgimisë kulturore në qytetin e [[Vushtrria|Vushtrrisë]], [[Kosovë]]. Quhet teqe për arsye se në afërsi të saj dikur ka ekzistuar një teqe. <ref>Grup autorësh:Vushtrria-Viciana me rrethinë, Kuvendi Komunal, Vushtrri, 2003, fq. 481</ref>
==Historiku==
Në Vushtrri këtë objekt kulti të gjithë e quajnë “teqe”. Ajo gjendet në parkun e qytetit, afër shkollave të mesme. Arkitektura e saj është në formë të tetëkëndshit, brenda së cilës gjinden gjashtë varre, të cilët konsiderohen të jenë varret e shehlerëve, por ka edhe mendime se këto varreza janë të njerëzve që kanë pasur grada të larta ushtarake në kohën e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]]. Sidoqoftë, ky është një objekt fetar. Rreth tyrbës është krijuar një kult, ku ndizen qirinjtë dhe gjuhen të holla të metalta brenda saj. Ka njerëz që shkojnë e kërkojnë fat, ndezin qirinj në netët e mëdha, etj.