Dallime mes rishikimeve të "Pitja"

161 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
[[File:Pide kosovare.jpg|thumb|Pite kosovare]]
'''Pitja''', në jug edhe piteja, është një lloj [[byreku]] i holluar dhe me iç mes petëve zakonshëm dhe i preferuar [[Shqipëria|shqiptar]]. Në jug me pite kuptohet edhe një lloj buke e hollë, e bardhë, me miell të grunjtë, që më së shumti gatuhet për [[Ramazani|Ramazan]] (''samun'').<ref name=":0" />
 
== Etimologjia ==
Nga e njëjta rrënjë me [[Gjuha italiane|italishten]] ''[[pizza]],'' në turqisht ''pidé'' "lloj buke e rrastë me trashësinë e një gishti". Sipas [[Sami Frashëri|Sami Frashërit]], nga [[greqishtja]] '''''πήττα'''''.<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|publisher=AIITC|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=773|authorlink=Tahir Dizdari|language=Sq}}</ref>
 
== Shih edhe ==
* [[Flija]]
* [[Brumi]]
* [[Byreku]]
* [[Mantia]]
* [[Kuzhina kosovare]]
* [[Kuzhina shqiptare]]
 
== Referime ==
Anonymous user