Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
== Jeta e hershme dhe arsimi ==
 
Hashim Thaçi ka lindur në fshatin [[Buroja|Burojë]], [[Skënderaj|Skenderaj]], [[Republika Socialiste e Serbisë]].<ref>[http://www.mfa.gov.rs/Bilteni/Engleski/b180208_e.html] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160304190319/http://www.mfa.gov.rs/Bilteni/Engleski/b180208_e.html |date=4 mars 2016 }}[http://www.mfa.gov.rs/Bilteni/Engleski/b180208_e.html "CRIMINAL CHARGES FILED AGAINST TACI {sic}, SEJDIU, KRASNICI"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160304190319/http://www.mfa.gov.rs/Bilteni/Engleski/b180208_e.html |date=4 mars 2016 }}.</ref><ref>[http://www.pecat.co.rs/2010/12/dosije-hasima-tacija/ "Dosije Hašima Tačija"].(Dosja Hashim Taçi (sërbisht ) Pecat. 23 dhjetor 2010.</ref> Skenderaj ndodhet në luginën e [[Drenica|Drenicës]], një rajon historik rezistent ndaj sundimit serb.<ref name=":0">[[Hashim Thaçi#CITEREFEncyclopædia Britannica2009|Encyclopædia Britannica 2009]], faqe. 107</ref> Drenica do të bëhet vendlindja apo vendthemelimi i [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës]] (UÇK) në fillim të viteve 1990.<ref name=":0" />
 
Thaçi ka studiuar [[Filozofia|filozofi]] dhe [[Historia|histori]] në [[Universiteti i Prishtinës (1969–99)|Universitetin e Prishtinës]]. Në vitin 1993, ai jetonte në [[Zvicra|Zvicër]], ku u bashkua me grupin e emigrantëve politikë shqiptarë. Ai regjistroi për studime pasuniversitare në [[Universiteti i Zyrihut|Universitetin e Zyrihut]] në departamentet e historisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare dhe më vonë u largua.<ref>[http://zeri.info/aktuale/78424/a-e-ka-kryer-fakultetin-ne-zvicer-hashim-thaci-video/ "A e ka kryer fakultetin në Zvicër Hashim Thaçi?]</ref><ref>[http://www.gazetadita.al/thaci-nuk-eshte-themeluesi-i-uck-dhe-nuk-ka-diplome-nga-universiteti-i-zyrihut/ "Thaçi nuk është themeluesi i UÇK dhe nuk ka diplomë nga Universiteti i Zyrihut"].</ref>