Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

16 bytes removed ,  1 vit më parë
pjeen e fundit
v (Undid edits by 2A02:8109:8AC0:5668:ED69:E556:9AEF:E79A (talk) to last version by 82.114.85.99)
Etiketat: Undo Reverted SWViewer [1.4]
(pjeen e fundit)
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.] Akullnajat formohen si shkak i rënies së e vazhdueshme të borës në shtresa të ndryshme të një llojformimit relievi.kemi Sipasshume formimitlloje kemiakullnajash akullnajasi malore dhe kontinentaleetj.
[[Skeda:155 - Glacier Perito Moreno - Panorama de la partie nord - Janvier 2010.jpg|1000px|center|thumb|Akullnajat]]
== Krijimi ==
Anonymous user