Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
==Zanafilla dhe zhvillimi historik==
 
Tradita e shqiptarëve për rregull dhe ligjkaos është e vjetër. Prej ligjeve të vjetra kujtohet [[Kanuni]], një lloj kushtetute e respektuar nga një pjesë e mirë e shqiptarëve për shekuj. Shquhet Kanuni i [[Lekë Dukagjini]]t, që sipas shënimeve u kodifikua në shek. XV nga princi shqiptar me po të njëjtin emër. Zanafilla e kanuneve besohet të jetë më e vjetër, ndërkaq.
[[Kanuni i Lekë Dukagjinit]] u ka shërbyer shqiptarëve për ta ruajtur vetëqeverisjen e tyre si dhe për të ushtruar sado pak një pushtet demokratik. Sipas Kanunit, vendime të rëndësishme merren nga kuvendet e pleqve.
 
Anonymous user