Dallime mes rishikimeve të "Rrëqebulli"

114 bytes removed ,  8 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.226.89.236) dhe riktheu rishikimin 2171959 nga InternetArchiveBot
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.226.89.236) dhe riktheu rishikimin 2171959 nga InternetArchiveBot)
Etiketa: Manual revert
}}
 
'''Rrëqebulli''' është kafshë e egër mishngrënëse e ngjashme me macen, me trup deri një metër të gjatë, me qime të buta, të dendur e me ngjyrë të murrme lara-lara, me veshë të ngritur e me bisht të shkurtër. I njohur në gjuhën shkencore si Lynx, është mishngrënësi i tretë për nga madhësia në Evropë, pas ariut dhe ujkut. Bën pjesë në familjen e felineve (Felidae) dhe ka përhapje në Euroazi (lynx lynx), nga Alpet e Evropës deri në Siberinë Lindore, në Spanjë dhe Portugali (lynx pardinus), në SHBA dhe Meksikë (lynx rufus), në Kanada dhe Alaskë (lunx canadensis). Rrëqebulli jetonte në pjesën më të madhe të Republikës së Shqipërisë deri në Luftën e I Botërore. Zona më jugore e rrëqebullit ka qenë malësia e Vlorës. Në vitet '90, rrëqebulli u gjuajt dhe e rrallua edhe si pasojë e djegies së pyjeve ku ai jetonte. Tashmë, ai haset në Shqipëri vetëm në Malin e Munellës, Pukë, në zonën kufitare të Shebenikut, si dhe në në prill të 2020-ës u vërejt familja e parë me 3 rrëqebuj në malin Polis. Gjithsej, mendohet se në Shqipëri jetojnë nga 7-10 rrëqebuj. Duhet te riheni sepse nese ata ju diktojne ju dhe ju nuk keni mjet mbrojtes ata do tku sulmojne deri sa tju vrasin
 
Emra të tjerë në shqip: '''lulqerbulli''', '''luqerbulla''' dhe '''lubardha'''.<ref>[https://www.scribd.com/doc/130882950/Animal-Names-in-Albanian ANIMAL NAMES IN ALBANIAN] – Prof. Dr. Dhimitër Dhora</ref>