Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rome"

49 bytes removed ,  1 vit më parë
Skeda Migration_des_Roms.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Sealle
No edit summary
(Skeda Migration_des_Roms.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Sealle)
 
 
== Historia ==
 
[[Skeda:Migration des Roms.jpg|parapamje|majtas]]
Vërtetimi i parë i romëve është nga 1542 pas Krishtit në Evropën Perëndimore. Historia e mëparshme e gjuhës rome është krejtësisht e padokumentuar dhe kuptohet kryesisht përmes provave krahasuese gjuhësore.