Dallime mes rishikimeve të "Edreneja"

3.902 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
{{Coord|41|40|37|N|26|33|20|E|display=title}}
{{pa referenca}}
{{Qytet
|Qyteti = {{PAGENAME}} = Edreneja
|Stema_figuraGjuha vendase = [[Gjuha Noimage.pngturke|Turqisht]]
|Emri në gjuhën vendase = Edirne
|Stema_gjerësia
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|harta_foto = Edirne Turkey Provinces locator.jpg
|Pamje = Selimiye Mosque and The Statue of Architect EdirneSinan trakya- universitypanoramio.jpg
|Përshkrimi i pamjes = [[Xhamia e Selimit]] dhe statuja e [[Mimar Sinani|Arkitektit Sinan]]
|Popullsia = 148.474
<!--Administrimi territorial-->
|Popullsia_viti = [[2013]]
|DendësiaShteti = 196.7Turqia
|SipërfaqjaRajoni =6,098 km2[[Rajoni Marmara]]
|ShtetiProvinca = [[Provinca TurqiaEdrena|Edreneja]]
|Kryetari i Bashkisë = [[Recep Gürkan]] ([[Partia Republikane Popullore|CHP]])
|Qarku =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Adresa e kuvendit =
|KodiSipërfaqja Postal = = 844
|PrefiksiLartësia = = 41
|WebFaqjaPopullsia = [http://www.edirne.bel.tr Web= faqja]185,408
|Popullsia_viti = [[2013]]2019
|Kryetari i Bashkisë =
<!-- Të dhëna-->
|Partia udhëheqëse =
|Shënim Zona Kohore = [[UTC+03:00|UTC+3]]
|Kodi Postal = 22100
|QarkuPrefiksi = 0 284
|Targa e automjeteve = 22
<!--Harta-->
|harta_gjerësi = 240px
|harta = Turqia
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= 41 | gjer_m= 40 | gjer_s= 37 | gjer_dr = N
| gjat_g= 26 | gjat_m= 33 | gjat_s= 20 | gjat_dr = E
}}
'''Edreneja''' ([[Gjuha turke|Turqisht]]: ''Edirne''), gjithashtu e njohur me emrin antik '''Adrianopojë''' ([[turqisht]]: ''Hadrianopolis''), është një qytet në provincën veriperëndimore turke të [[Provinca Edrena|Edrenesë]] në rajonin e [[Trakia Lindore|Trakisë Lindore]], afër kufijve të Turqisë [[Kufiri Greqi-Turqi|me Greqinë]] dhe [[Kufiri Bullgari-Turqi|Bullgarinë]]. Edreneja shërbeu si kryeqyteti i tretë i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] nga viti 1369 deri më 1453, para se [[Kostandinopoja]] (Stambolli i sotëm) të bëhej kryeqyteti i katërt dhe i fundit i perandorisë midis 1453 dhe 1922. Popullsia e vlerësuar e qytetit në 2019 ishte 185,408.
 
==Klima==
'''Edreneja''', gjithashtu e njohur me emrin antik '''Adrianopojë''' ([[turqisht]]: ''Edirne''), është një qytet në [[Turqia|Turqi]].
Edreneja ka një [[Klima e lagësht subtropikale|klimë e lagësht]] (''Cfa'') dhe [[Klima mesdhetare|klimë mesdhetare verore të nxehtë]] në [[Klasifikimi i klimës Köppen|klasifikimin e klimës Köppen]], pasi që vetëm një muaj i verës ka më pak se 40 mm (1.6 in) reshje, duke mos lejuar që ai të klasifikohet si subtropikal i lagësht ose mesdhetare. Edreneja ka verë të nxehtë, të zhurmshme, mesatarisht të thatë dhe dimër të ftohtë, të lagësht dhe herë pas here me dëborë.
 
==Kultura==
[[Skeda:Yagli_gures5.jpg|parapamje|majtas|Mundja me vaj në Kırkpınar]]
Turneu tradicional i [[Mundja me vaj|mundjes në vaj]] të quajtur [[Kırkpınar]], mbahet çdo vit në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. [[Kakava]], një festival ndërkombëtar që feston [[Romët|romët]] mbahet në 5 maj të çdo viti.<ref>{{Cite web|url=http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kakava-da-ates-yakildi-17719447|title=Kakava'da ateş yakıldı|website=www.hurriyet.com.tr|language=tr|access-date=2019-03-09}}</ref>
 
Një partneritet kulturor me [[Lörrach]], [[Gjermani]] filloi në vitin 2006. Qëllimi është shkëmbimi i nxënësve dhe studentëve për të përmirësuar aftësitë dhe kuptimin e tyre kulturor.
 
Edreneja është e njohur mirë për pjatat lokale. "Ciğer tava" (mëlçia e pjekur dhe e skuqur thellë) shpesh shërbehet me një anë të [[Tzatziki|cacık]], një pjatë të freskët me kos të tretur të holluar me kastravec të copëtuar. Gjithashtu, marzipani i bërë në vend, i cili ka një recetë të ndryshme nga [[Marzipani|marzipani]] standard, është një nga ëmbëlsirat tradicionale të Edrenesë.
 
Fshisat e punuar me dorë me një pasqyrë në to janë një nga imazhet kulturore të qytetit dhe një traditë qendrore e martesës. Versionet në miniaturë shiten ende në dyqanet e dhuratave.
 
==Ekonomia==
Ekonomia e Edrenesë varet kryesisht nga bujqësia. 73% e popullsisë që punon punon në bujqësi, peshkim, pyje dhe gjueti. Ultësira është prodhuese. Misri, panxhari i sheqerit dhe luledielli janë prodhimet kryesore. Pjeprat, shalqinjtë, orizi, domatet, patëllxhanët dhe vreshtaria janë të rëndësishme.
 
Autostrada përmes që lidh Evropën me [[Stambolli]]n, [[Anadolli]]n dhe Lindjen e Mesme kalon përmes Edrenesë.
 
Ndërtesat dhe ngjarjet historike kanë ngritur rolin e turizmit në ekonomi.
 
Industritë e bazuara në bujqësi (agroindustritë) janë veçanërisht të rëndësishme për ekonominë e qytetit.
 
==Binjakëzimet==
{{columns-list|colwidth=30em|
* {{flagicon|GRE}} [[Alexandroupoli]], [[Greqia|Greqi]]
* {{flagicon|TUR}} [[Ardahan]], [[Turqia|Turqi]]
* {{flagicon|BUL}} [[Haskovo]], [[Bullgaria|Bullgari]]
* {{flagicon|TUR}} [[İzmit]], Turqi
* {{flagicon|TUR}} [[Kars]], Turqi
* {{flagicon|GER}} [[Lörrach]], [[Gjermania|Gjermani]]
* {{flagicon|BUL}} [[Yambol]], Bullgari
}}
 
== Referime ==