Dallime mes rishikimeve të "Izmiri"

27 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| gjat_g= 27 | gjat_m= 8 | gjat_s= 24 | gjat_dr = E
}}
'''Izmiri''', gjithashtu e njohur me emrin antik '''Smirnë''' ([[turqisht]]: ''İzmir''), është një qytet metropolitane në skajin perëndimor të [[Anadolli|Anadollit]]. Është qyteti i tretë më i populluar në Turqi, pas [[Stambolli]]t dhe [[Ankaraja|Ankarasë]]; dhe zona e dytë më e madhe urbane në [[Deti Egje|Detin Egje]] pas [[Athina|Athinës]].
 
Në vitin 2019, qyteti i Izmirit kishte një popullsi prej 2,972,900. Zona metropolitane e Izmirit shtrihet përgjatë ujërave periferikë të [[Gjiri i Izmirit|Gjirit të Izmirit]] dhe në brendësi të veriut përtej [[Delta Lumore Gediz|Deltës Lumore Gediz]]; në lindje përgjatë një fushe aluviale të krijuar nga disa përrenj të vegjël; dhe në terren pak më të thyer në jug.
Anonymous user