Dallime mes rishikimeve të "Tess Asplund"

1 byte removed ,  3 muaj më parë
Krijuar nga përkthimi i faqes "Tess Asplund"
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Tess Asplund")
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Tess Asplund")
[[Skeda:Tess Asplund qëndron me grusht të ngritur përballë protestuesve nga Lëvizja e Rezistencës Nordike në Borlänge.webp|parapamje|Tess Asplund qëndron me grusht të ngritur përballë protestuesve nga Lëvizja e Rezistencës Nordike në Borlänge.]]
'''Tess Asplund''' (u lind më 1974) është një aktiviste suedeze e cila fitoi vëmendje pas protestës së saj kundër neo- [[Nazizmi|nazistëve]] në Borlänge, [[Suedia|Suedi]] . <ref name=":0">{{Cite news|last=Crouch|first=David|date=2016-05-04|title=Woman who defied 300 neo-Nazis at Swedish rally speaks of anger|language=en-GB|work=The Guardian|url=https://www.theguardian.com/world/2016/may/04/woman-defied-neo-nazis-sweden-tess-asplund-viral-photograph|access-date=2016-12-08|issn=0261-3077}}</ref> David Lagerlof është fotografi i imazhit viral në Asplund,ku Asplundi shfaqet në përballje me anëtarët e [[Lëvizja e Rezistencës Suedeze|Lëvizjes Suedeze të Rezistencës Nordike]] me grushtin ngritur. <ref name=":1">{{Cite news|title=Swedish activist faces off against more than three hundred neo-Nazis|work=The Telegraph|url=https://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/04/swedish-activist-faces-off-against-more-than-three-hundred-neo-n/|access-date=2016-12-08}}</ref> Ajo është me origjinë nga Kolumbia <ref name=":2">{{Cite news|date=2016-11-21|title=BBC 100 Women 2016: Who is on the list?|language=en-GB|work=BBC News|url=https://www.bbc.co.uk/news/world-38012048|access-date=2016-12-08}}</ref> dhe e përshkruan veten si Afro-Suedeze. Në lidhje me incidentin, Asplundi citohet të ketë thënë "Nëse fotografia ime mund të shtyjë më shumë njerëz të guxojnë të tregojnë rezistencë, atëherë gjithçka është mirë ... njerëzit duhet të bashkohen dhe të tregojnë se nuk është në rregull që racizmi po normalizohet dhe që fashistët po ecin në rrugët tona. ”
 
 
Asplundi është anëtare e Afrophobia Focus . <ref>{{Cito web|title=Q&A: 'Racism is on the rise in Sweden and it is scary'|url=http://www.aljazeera.com/news/2016/05/qa-racism-rise-sweden-scary-160506132117799.html|access-date=2016-12-08|website=www.aljazeera.com}}</ref>
33

edits