Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjilani"

15 bytes added ,  2 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
}}
'''Gjilani''' (ose '''Gjilan''', [[gjuha serbe|serbisht]] Гњилане/'''Gnjilane''') është një nga shtatë qytetet më të mëdha të [[Kosovë]]s. Është vendosur në fushën e Gjilanit gjegjësisht në jug-lindje të [[Kosovë]]s në [[Anamorava|Anamoravë]].
Lumi Morava shtrihet në juglindje të Kosovës në rrugën për Preshevë, rreth 4 kilometra larg qendrës së qytetit të Gjilanit.
 
Lumi Morava shtrihet në juglindje të Kosovës në rrugën për Preshevë, rreth 4 kilometra larg qendrës së qytetit të Gjilanit. Në pjesën Velekincës së Ulët rrjedh Lumi me emrin Murava. ( Morava)
Emri Murava rrjedh nga vendbanimi i vjetër që është quajtur; Mur pran Vadës - Murava - Velekinca e vjeter.
Në bazë të lumit në shekullin XVIII përmendet qyteti i Gjilanit me emrin MuravMuravë, si kadillëk në kuadër të sanxhakut të Vushtrrisë.
 
Gjilani për 3-4 km, shtrihet deri te Lumi Morava Kurse emri i vjetër i Lumit është Angros.
Në bazë të emrin ANGROS fshati përmendet edhe në shkrimet e, babai të historisë, Herodotit në shekullin e V p.e.s.
Në Velekincë dhe Pogragjë gjatë shtrirjes së Moravës janë gjetur shumë gjurmë arkeologjike Ilirie dhe Dardane si Vazo‘Vazo, Veshje IlireIlire’’, si dhe janë gjetur Varresa‘Varreza IlireIlire’’ (e që me gërmimet e arkeologëve shqiptar në vitet 1979-80, e të cilave janë edhe sot aty) e që në to ka pasur edhe pulla të ndryshme, monedha, stoli të ndryshme, Tumat Ilire Dardanë në Llashticë, Lipovicë pastaj te [[Kalaja e Pogragjës]].
 
=== Regjioni i Gjilanit===