Dallime mes rishikimeve të "Magna Carta"

1 byte removed ,  6 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
* Arritja e barazisë është vendosur te Karta e Magnës, duke sjellë zhdukjen e skllavërisë, nga Presidenti i Abraham Linkoln.
* Fragmentet e saj janë cituar dhe nga Lëvizja e Suffragettes në luftën për votën e grave në fillimet e viteve 1900.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
* Parimet e Kartës së Magnës formojnë të drejtat bazë të njeriut për të gjitha kohëtohët, të luftës nën Konventën e Gjenevës dhe të kohës në paqe tek Deklarata Universale për të drejtat e Njeriut, e përshtatur nga OKB-ja (Organizata e Kombeve të bashkuara) më [[10 nëntor]] [[1948]], në Asamblenë e Përgjithshme të saj.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
Parimet e Kartës se Lirive
1

edit