Dallime mes rishikimeve të "Magna Carta"

21 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Ikranjani zhvendosi faqen Karta e magnës tek Magna Carta)
vNo edit summary
 
 
[[Skeda:Magna_Carta_(British_Library_Cotton_MS_Augustus_II.106).jpg|thumb|400px|'''Magna charta libertatum''']]
'''Karta''Magna e MagnësCarta''''' (''Manja Karta'', apo MagnaDefteri i Madh i ChartaLirive) është pa dyshim një nga dokumentet më të mira, të njohura në Historinëhistorinë e politikës.
 
Ajo është firmosur dhe vulosur nga Mbreti Anglez Xhon më 15 Qershor 1215.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
Fisnikët anglezë u ngritën kundër tij dhe për pak e rrëzuan nga pushteti. Në këto kushte mbreti Xhon u detyrua të premtonte se nuk do të bënte asgjë kundër vullnetit të tyre.Ai firmosi një dokument që u quajttquajt "KARTA E MADHE E LIRIVE". Ky dokument kufizonte pushtetin e mbretit dhe mbronte të drejtat e fisnikërisë feudale.
 
* Ky dokumet është konfirmuar edhe nga monarkët e mëvonshëm dhe ka qenë i vlerësuar gjatë gjithë kohës.
* Kjo Kartë siguron parimet e përgjithshme bazë të të drejtave të njeriut.
* Parimet e Kartës ''Liri nën Ligj'' kanë marrë formë edhe në SHBA te Karta e të drejtave të Njeriut e Tomas Xhefersonit që thotë ''Të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë në jetë, në liri dhe për të arritur lumturinë''.
* Arritja e barazisë është vendosur te KartaManja e MagnësKartës, duke sjellë zhdukjen e skllavërisë, nga Presidenti i Abraham Linkoln.
* Fragmentet e saj janë cituar dhe nga Lëvizja e Suffragettes në luftën për votën e grave në fillimet e viteve 1900.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
* Parimet e Manja Kartës së Magnës formojnë të drejtat bazë të njeriut për të gjitha ohët, të luftës nën Konventën e Gjenevës dhe të kohës në paqe tek Deklarata Universale për të drejtat e Njeriut, e përshtatur nga OKB-ja (Organizata e Kombeve të bashkuara) më [[10 nëntor]] [[1948]], në Asamblenë e Përgjithshme të saj.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
Parimet e Kartës se Lirive