Dallime mes rishikimeve të "Universiteti i Beogradit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
 
[[Figura:Rektorat Beogradskog univerziteta.jpg|thumb|300px|Universiteti i Beogradit]]
'''Universiteti i [[Beogradi|Beogradit]]''' ''([[Gjuha serbe|serbisht]] Univerzitet u Beogradu)'' u themelua nga [[Dositej ObradoviçObradoviq]] në vitin 1808. Ai është universiteti më i vjetër në [[Serbia|Serbi]] dhe njëri ndër universiteti më të mëdhenj në gjithë [[Evropë|Evropën]]. Ai u rrit në 31 fakultete me gati 90,000 studentë të diplomuar e të padiplomuar, dhjetë institute dhe rreth 4,500 mësimdhënës e asistentë.
 
== Pak histori ==
 
[[Kategoria:Universitete në Serbi]]
[[Kategoria:Universitete në Evropë]]
Anonymous user