Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Otonetës"

1.301 bytes added ,  8 muaj më parë
Krijuar nga përkthimi i faqes "Battle of Otonetë"
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Battle of Otonetë")
 
{{Infobox military conflict
|conflict={{PAGENAME}}
|image=
|caption=
|partof=[[Luftërat shqiptaro-osmane]]
|date=27 shtator, 1446
|place= Otonetë, [[Dibra]] e sipërme, [[Shqipëria|Shqipëri]]
|result=Fitojnë shqiptarët
|combatant1=[[Skeda:Coa Kastrioti Family.svg|40px]] [[Besëlidhja e Lezhës|Lidhja e Lezhës]]
|combatant2=[[Skeda:Flag of the Ottoman Sultanate (1299-1453).svg|40px]] [[Perandoria Osmane]]
|commander1=[[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skanderbeg]]
|commander2=Mustafa Pasha
|strength1=5,000
|strength2=15,000 kalorësia gjatë fushatës; numër i panjohur gjatë betejës
|casualties1=të panjohura të dhënat
|casualties2=5,000 vdekur ose të plagosur, të burgosur 300
}}
{{Ottoman-Albanian Wars}}
 
'''Beteja e Otonetës''' ndodhi më 27 shtator 1446, në pjesën[[Qarku i Dibrës|Dibrën e sipërme [[Dibra|DibrësSipërme]] në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Komandanti osman[[Perandoria Osmane|Osman]], Mustafa Pasha, u dërgua në Shqipëri, por shpejt u kap shpejtgjet dhe u mund nga [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeu]]. Kjo ishte një nga fitoret e shumta të fituara nga Skënderbeu.
 
== ReferimetSfondi ==
Shpejt pasi Skënderbeu bashkoi princat arbërorë në 1443, Perandoria Osmane dërgoi forca për të shuar rebelimin. Ushtria e parë që u dërgua u mund në 1444 në [[Beteja e Torviollit|Torvioll]]. Një forcë tjetër u dërgua një vit më vonë, por përsëri u mund nga Skënderbeu në [[Beteja e parë e Mokrës (1445)|Mokër]]. Pasi vendosi marrëdhënie diplomatike me shumë fuqi të mëdha evropiane, [[Murati II]] rifilloi fushatën e tij për të shtypur të gjithë rezistencën e mbetur në Ballkan.
* Francione, Gennaro. ''Skenderbeu: Një hero modern''. Trans. Tasim Aliaj. Tirana: Shtëpia botuese "Naim Frashëri", 2003. ISBN 992738758.
 
== Preludi dhe beteja ==
[[Kategoria:Historia ushtarake e Shqipërisë]]
Ndërsa Murati përgatiti forcat e tij për të filluar një fushatë kundër [[Janosh Huniadi|Huniadit]], i cili ishte atë vit i shpallur regjent i Hungarisë, ai dërgoi një forcë prej 15,000 kalorësish nën Mustafa Pashën në Arbëri. Plani osman ishte të bënin një luftë humbjesh, duke plaçkitur tokën dhe duke i shkaktuar terror popullsisë, duke shmangur betejat e hapura. Mustafai e ndau forcën e tij në dy dhe e dërgoi njërin kontigjent në luftime ndërsa tjetrin e mbajti në një pozicion të fortifikuar: Otonetë. Kur Skënderbeu mësoi se ushtria osmane ishte ndarë, ai sulmoi Otonetën me 5,000 burra. Kampi kaloi në kaos teksa arbërorët sulmuan, "duke e kthyer atë në një kasaphanë".
[[Kategoria:Beteja që përfshijnë Perandorinë Osmane]]
 
== Pasojat ==
5,000 ushtarë osmanë ranë dhe 300 u bënë të burgosur. I gjithë kampi dhe furnizimet e tij ranë në duart e Skënderbeut. Pas kësaj disfate, Murati urdhëroi Mustafën të mbronte kufirin dhe të mos kryente asnjë veprim që mund të shkaktonte një humbje tjetër. Viti ishte i suksesshëm për arbërorët përveç që [[Pal Dukagjini]], një nga aleatët më të ngushtë dhe të fortë të Skënderbeut vdiq për shkaqe natyrore. 
 
== Referencat ==
 
* {{Cite book|last=Francione|first=Gennaro|url=http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=books&OPAC_URL=/adlib/expert/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=33427&LIMIT=50|title=Skënderbeu, një hero modern : (Hero multimedial)|publisher=Shtëpia botuese "Naim Frashëri"|year=2006|isbn=99927-38-75-8|editor-last=Aliaj|editor-first=Donika|location=[[Tirana|Tiranë, Albania]]|language=sq|translator-last=Tasim Aliaj|trans-title=Skanderbeg, a modern hero (Hero multimedia)|orig-year=2003}}
[[Kategoria:Beteja ku përfshihet Shqipëria]]
[[Kategoria:Beteja që përfshijnë Perandorinë Osmane]]
[[Kategoria:Veprime luftarake të Skënderbeut]]