Dallime mes rishikimeve të "Prizreni"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
[[Skeda:Emblema - Prizren.jpg|200px|left]]
[[Skeda:Prizreni 01.JPG|thumb|right|250px|Pamje e Prizrenit nga Kalaja]]
'''Prizreni''' (në tekste edhe ''Prizrend/Prizeren'', [[gjuha serbe|serbisht]]: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të [[Kosova|Republikës së Kosovës]] si dhe i dyti në Kosovë për nga madhësia dhe popullsia pas [[Prishtina|Prishtinës]]. Prizreni po ashtu është qendër e [[Komuna e Prizrenit|komunës]] dhe rajonit me të njëjtin emër.
Qyteti ka një popullsi prej rreth 170,000 banorësh, shumica Shqiptarëshqiptarë. Komuna mendohet të ketë rreth 221,000 banorë, përfshi këtu vetë qytetin dhe 76 fshatrat që e përbëjnë.
Gjindet në afërsi të [[Bjeshkët e Sharrit|Bjeshkëve të Sharrit]] në Kosovën jugore, rajoni kufizohet me [[Shqipëria|Shqipërin]]ë dhe [[Maqedonia (kthjellim)|Maqedonin]]ë.
Qyteti i Prizrenit shtrihet ne pjesën jugore të [[Rrafshi i Dukagjinit|Rrafshit të Dukagjinit]], në rrugën që lidhte me parë bregdetin verior të tokave shqiptare dhe qendrat e tij qytetaro-tregtare me rajonet e brendshme të Kosovës dhe të [[Gadishulli Ballkanik|Ballkanit]].
 
== Toponimia, Historia ==