Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro-Maqedone"

v (added Category:Maqedonë using HotCat)
 
[[File:Prva makedonsko-kosovska brigada u februarskom pohodu.jpg|thumb|Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro-Maqedone në Marshimin e Shkurtit 1944]]
'''Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro - Maqedone''' u formua më 11 nëntor 1943 në fshatin [[Slivova (Debërcë)|Slivovë]] të [[Komuna e Debërcës|Komunës së Debërcës]] dhe paraqet brigadën e parë partizane të themeluar në territorin e Republikës[[Maqedonia e Veriut|Maqedonisë së Veriut]] gjatë Luftës së Dytë Botërore.
 
== Batalionet ==
Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro - Maqedone përbëhej prej katër batalioneve, dy prej të cilave ishin kosovare e dy maqedonase:
Si zëvendëskomandant i Brigadës caktohet aktivisti i shquar i Luftës Nacional Çlirimtare [[Xhevdet Doda]] i cili njëherit ishte edhe komandant i njërit nga batalionet e saj.
 
Në ditët dhe muajt në vijim kësaj brigade do t'i bashkohen edhe grupe dhe aradha të tjera partizane. Brigada zhvilloi operacione në territorin e RepublikësMaqedonisëMaqedonisëVeriut e deri në Maqedoninë e Egjeut në Greqi.
 
Përveç [[Shqiptarë|shqiptarve]], në radhët e brigadës u rreshtuan dhe luftuan edhe [[Maqedonët (etni sllave)|maqedonasë]], [[Serbët|serbë]], [[Malazezët|malazezë]], [[sllovenë]], etj.
[[Kategoria:Brigada]]
[[Kategoria:Formacione partizane]]
[[Kategoria:MaqedoniHistoria e Maqedonisë së Veriut]]
[[Kategoria:KosovëHistoria e Kosovës]]
[[Kategoria:Kosovarë]]
[[Kategoria:Maqedonë]]