Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

114 bytes added ,  10 muaj më parë
rregullim
(rregullim)
[[Skeda:Evstafiev-ratko-mladic-1993-w.jpg|right|thumbparapamje|250px|Ratko Mlladiq (1993)]]
'''Ratko MladiqMlladiq''' ([[Serbisht]]: (Ратко Младић) (; Bozhinoviq, komuna [[Kalinovik]], B dhe H, 12 mars 1943) është ish general i forcave [[Serbët|serbe]][[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe hercegovinëHercegovinë]] në periudhën nga 1992 deri në vitin 1995 dhe i dyshuar Ii [[Haga|Hagës]] për krime lufte.
 
== Biografia ==
Babai i Ratko Mladiqit, Negjo (1909-1945), është vrarë nga ustashët . Nëna Stana (1919-2003), vet i rritë vajzen Milicen ( 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001). Menjiher pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi , edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.
 
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beogradi|Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
 
=== Arrestimi i tij ===
Arestimi i tij ndodhi më 26 maj të viti 2011 arstimi i tij u bë nga Polica Serbe në një fashat Serb. Ratko Mlladiq kisht ndruar emrin. Emri i tij i ri ishte Milorad Komodiq '''Milorad Komodiq'''.
 
Ratko Mladiqi ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e [[Bosnja dhe Hercegovina(rajon)|Bosnjës]] a është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagë]]s. Këtë e Ka bërë të ditur vet President i Sërbisë [[Boris Tadiqi|Boris Tadiq]].
 
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[GjykantenGjykata|Gjykaten]] e [[HagësHagë]]s për tu gjykat pe Krimet në Luftën e [[BosnjësBosnjë]]s Gjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohe per [[Gjenocidi|Gjenocid]] ne [[Bosnje dhe HercegovinHercegovinë]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e [[Gjenocidi i Srebrenicës|Srebrenicës ku u masakruan 8.000 djem]] [[Myslimanët (kombësi)|Mysliman]].
 
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykat pe Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] Gjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohe per Gjenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e [[Gjenocidi i Srebrenicës|Srebrenicës ku u masakruan 8.000 djem]] [[Mysliman]].
== Denimi ==
Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza she e dënoi Ratko MladiçinMladiqin me burgim të përjetshëm.<ref>{{cite news|last1=Bowcott|first1=Owen|last2=Borger|first2=Julian|title=Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal|url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/ratko-mladic-convicted-of-genocide-and-war-crimes-at-un-tribunal|accessdate=22 November 2017|work=The Guardian|date=22 November 2017}}</ref>
 
== Burime ==
Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza she e dënoi Ratko Mladiçin me burgim të përjetshëm.<ref>{{cite news|last1=Bowcott|first1=Owen|last2=Borger|first2=Julian|title=Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal|url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/ratko-mladic-convicted-of-genocide-and-war-crimes-at-un-tribunal|accessdate=22 November 2017|work=The Guardian|date=22 November 2017}}</ref>
<references />
 
Burimet
[[Kategoria:Serbë]]
[[Kategoria:Ushtarakë]]