Dallime mes rishikimeve të "Edreneja"

56 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
| gjat_g= 26 | gjat_m= 33 | gjat_s= 20 | gjat_dr = E
}}
'''Edreneja''' ([[Gjuha turke|Turqisht]]: ''Edirne''), gjithashtu e njohur me emrin antik '''Adrianopojë''' ([[turqishtlatinisht]]: ''Hadrianopolis''), është një qytet në provincën veriperëndimore turke të [[Provinca Edrena|Edrenesë]] në rajonin e [[Trakia Lindore|Trakisë Lindore]], afër kufijve të Turqisë [[Kufiri Greqi-Turqi|me Greqinë]] dhe [[Kufiri Bullgari-Turqi|Bullgarinë]]. Edreneja shërbeu si kryeqyteti i tretë i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] nga viti 1369 deri më 1453, para se [[Kostandinopoja]] (Stambolli[[Stamboll]]i i sotëm) të bëhej kryeqyteti i katërt dhe i fundit i perandorisë midis 1453 dhe 1922. Popullsia e vlerësuar e qytetit në 2019 ishte 185,408.
 
==Klima==
==Kultura==
[[Skeda:Yagli_gures5.jpg|parapamje|majtas|Mundja me vaj në Kırkpınar]]
Turneu tradicional i [[Mundja me vaj|mundjes në vaj]] të quajtur [[Kırkpınar]], mbahet çdo vit në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. [[Kakava]], një festival ndërkombëtar që feston [[Romët|romët]] ([[romët myslimanë]]) mbahet në 5 maj të çdo viti.<ref>{{Cite web|url=http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kakava-da-ates-yakildi-17719447|title=Kakava'da ateş yakıldı|website=www.hurriyet.com.tr|language=tr|access-date=2019-03-09}}</ref>
 
Një partneritet kulturor me [[Lörrach]], [[Gjermani]] filloi në vitin 2006. Qëllimi është shkëmbimi i nxënësve dhe studentëve për të përmirësuar aftësitë dhe kuptimin e tyre kulturor.
Edreneja është e njohur mirë për pjatat lokale. "Ciğer tava" (mëlçia e pjekur dhe e skuqur thellë) shpesh shërbehet me një anë të [[Tzatziki|cacık]], një pjatë të freskët me kos të tretur të holluar me kastravec të copëtuar. Gjithashtu, marzipani i bërë në vend, i cili ka një recetë të ndryshme nga [[Marzipani|marzipani]] standard, është një nga ëmbëlsirat tradicionale të Edrenesë.
 
Fshisat e punuar me dorë me një pasqyrë në to janë një nga imazhet kulturore të qytetit dhe një traditë qendrore e martesës. Versionet në miniaturë shiten ende në [[Dyqani|dyqanet]] e dhuratave.
 
==Ekonomia==
Ekonomia e Edrenesë varet kryesisht nga bujqësia. 73% e popullsisë që punon punon në bujqësi, peshkim, pyje dhe gjueti. Ultësira është prodhuese. Misri, panxhari i sheqerit dhe luledielli janë prodhimet kryesore. Pjeprat, shalqinjtë, orizi, domatet, [[Patëllxhani|patëllxhanët]] dhe vreshtaria janë të rëndësishme.
 
Autostrada përmes që lidh Evropën me [[Stambolli]]n, [[Anadolli]]n dhe Lindjen e Mesme kalon përmes Edrenesë.
 
Ndërtesat dhe ngjarjet historike turke kanë ngritur rolin e turizmit në ekonomi.
 
Industritë e bazuara në bujqësi (agroindustritë) janë veçanërisht të rëndësishme për ekonominë e qytetit.