Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Lufta e pare boterore Ishte një konflikt luftarak që preku të gjitha fuqitë e mëdha politike dhe ushtarake të kohës. Lufta filloi më 28 korrik 1914 dhe përfundoi më 11 nëntor 1918.
'''Tekst i trashë'''{{pp}}
 
{{or}}''''''Tekst i trashë'''''''''Tekst i trashë'''''''''Tekst i trashë'''''''''Tekst i trashë'''''''''Tekst i trashë'''''''''Tekst i trashë'''''''''''''''''''''
Lufta e Parë Botërore ishte e njohur edhe si Lufta e Madhe, një emër që e mbajti deri në shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore. Historianët vlerësojnë se ndodhën midis 9 dhe 10 milion vdekje dhe gati 30 milion njerëz u plagosën.
[[Skeda:WWImontage.jpg|thumb|300px|Pamje nga Lufta e I Botërore.]]
 
Lufta ishte rezultat i një serie ngjarjesh politike dhe ushtarake që ndodhën gjatë gjithë shekullit të nëntëmbëdhjetë, veçanërisht pas përfundimit të Luftës Franko-Prusiane. Fuqitë e kohës nënshkruan aleanca të ndryshme ushtarake në atë që njihet si Paqja e Armatosur.
 
Këtyre aleancave duhet shtuar edhe rritja e nacionalizmit në shumë vende, lufta për zgjerimin e kolonive dhe perandorive, si dhe rivalitetet tregtare midis të gjitha kombeve. Rezultati ishte një ndarje në dy koalicione të mëdha: ai i formuar nga Perandoritë e mëdha Qendrore (Aleanca e Triple) dhe ai i krijuar nga aleatët e Antantës së Triple.[[Skeda:WWImontage.jpg|thumb|300px|Pamje nga Lufta e I Botërore]
[[Skeda:Schieramenti WWI.png|thumb|300px|Shtetet e përfshira në Luftën e Parë Botërore.<br />Me të kaltër: Pakti i Trefishtë dhe aleatët<br />Me të kuqe: Perandoritë qendrore.]]
'''Lufta e Parë Botërore''' apo '''Lufta e Madhe''' ishte [[lufta]] që përfshiu pothuajse gjithë [[Bota|botën]], nga viti [[1914]] deri në vitin [[1918]].Kjo lufte filloi sepse u vra duka FRANC FERDINANDI ,kjo luftë e paparë ndonjëherë në historinë e njerëzimit i kushtoi atij humbjen 20 milionë njerëzve. "Lufta e Madhe" përfshiu gjashtë [[Kontinenti|kontinentet]] e banuara të lëmshit tokësor: [[Evropa|Evropën]], [[Azia|Azinë]], [[Afrika|Afrikën]], [[Amerika Jugore|Amerikën e Jugut]], [[Amerika Veriore|Amerikën e Veriut]] dhe [[Australia|Australinë]].
Anonymous user