Dallime mes rishikimeve të "Dardana"

39 bytes removed ,  9 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.89.141) dhe riktheu rishikimin 2147460 nga Tarih
(Perfshire edhe Rinesa dhe Fortesa Leci)
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.89.141) dhe riktheu rishikimin 2147460 nga Tarih)
Etiketa: Manual revert
}}
 
'''Dardana''' ose ''Dardanë'', e njohur edhe ''' Kamenica/ë''' ([[Gjuha serbe|serbisht]] Косовска Каменица/''Kosovska Kamenica'') është një qytezë dhe komunë në [[Kosovë]] e cila kufizohet me disa komuna të shtetit fqinj [[Serbia]]. Gjendet në pjesën më lindore të Kosovës. Në veri kufizohet me [[Medvegja|Medvegjën]], në veri-lindje me [[Leskovci]]n në lindje me [[Vranja|Vranjën]] dhe lindje-jug lindje [[Bujanoci]]n, ndërsa në jug-perëndim të Dardanës gjendet [[Gjilani (komuna)|Gjilani]] dhe pjesën veri-perëndimore gjendet [[Prishtina (komuna)|Prishtina]]. Popullsia prej 36.000 banorëve perfshire edhe Rinesa dhe Fortesa Leci është e shpërndarë në qytet dhe 57 fshatra ndersa para procesit të decentralizimit kishte 76 fshatëra.
 
== Gjeografia ==