Dallime mes rishikimeve të "Antoine Griezmann"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
 
==Jeta e hershme==
{{Quote box|width=27%|align=djathtas|quote="Më ka pëlqyer Beckham shumë. Ai ishte idhulli im. Ja pse vishja fanella me mëngë të gjata me nr. 7. Ai kishte shumë klas brënda dhe jashtë fushe. Kjo më pëlqente te ai. Askush nuk e kishte këmbën e majtë të tij.”|source=Griezmann për idhullin e tij, [[David Beckham]].<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/griezmann-beckham-eshte-idoli-im/|title=Griezmann: Beckham është idoli im|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=21 gusht 2016|accessdate=21 shkurt 2019}}</ref><ref>{{cite web|url=http://sport.albeu.com/sport/griezmann-beckham-sht-idhulli-im/256390/|title=Griezmann: Beckham është idhulli im|publisher=Sport.albeu.com|language=sq|date=21 gusht 2016|accessdate=21 shkurt 2019|archive-date=29 tetor 2019|archive-url=https://web.archive.org/web/20191029134239/http://sport.albeu.com/sport/griezmann-beckham-sht-idhulli-im/256390/|url-status=dead}}</ref>}}
Griezmann ka lindur në komunën [[Mâcon]] të qarkut [[Saône-et-Loire]]. Babai i tij Alain, ishte një këshilltar i qytetit,<ref name=mais/> dhe familja e tij i ka rrënjet nga [[Münster, Hesse|Münster]], Gjermani;<ref>{{Cite web|url=https://www.rfgenealogie.com/s-informer/infos/celebrites/aux-origines-de-payet-giroud-et-griezmann|title=Aux origines de Payet, Giroud et Griezmann|trans-title=Origjina e Payet, Grioud dhe Griezmann|website=La revue française de Généalogie|language=fr|accessdate=18 shkurt 2018}}</ref> kjo mbështetet edhe nga mbiemri gjerman.<ref name=tema>{{cite news|url=http://www.gazetatema.net/2016/07/10/profil-antoine-griezmann-gjithcka-duhet-te-dini-mbi-yllin-qe-po-shkelqen-ne-euro-2016/|title=PROFIL/ Antoine Griezmann: Gjithçka duhet të dini mbi yllin që po shkëlqen në Euro 2016|publisher=Gazeta Tema|language=sq|date=10 korrik 2016|accessdate=21 shkurt 2019}}</ref> Mamaja e tij Isabelle, një ish pastruese spitali, ka origjinë portugeze, kurse babai i saj Amaro Lopes ka qënë një ish futbollist që ka luajtur për [[F.C. Paços de Ferreira|Paços de Ferreira]].<ref name=tema/><ref name=mais>{{cite news|url=http://www.maisfutebol.iol.pt/reportagem/benfica-at-madrid/a-heranca-portuguesa-de-griezmann-antoine-lopes-griezmann|title=A herança portuguesa de Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann|trans-title=Origjina portugeze e Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann|website=Maisfutebol|language=pt|author=Vítor Hugo Alvarenga|date=28 shtator 2015|accessdate=5 korrik 2016}}</ref> Amaro Lopes erdhi në Francë me gruan e tij Carolina për të punuar në ndërtim në vitin 1957, ku Isabelle lindi, dhe vdiq në vitin 1992 ku nipi i tij ishte ende foshnje.<ref name=mais/> Si fëmijë, Griezmann zakonisht i kalonte pushimet verore në [[Paços de Ferreira]] të Portugalisë.<ref name=mais/>