Dallime mes rishikimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
[[Skeda:Xhamia Ebubeker - Shkodër F.jpg|parapamje|Xhamia Ebu Bekër (Shkoder)]]
[[Skeda:Albanerdeputation vor dem Festungskommando, Skutari. (BildID 15572832).jpg|parapamje|Ish-xhamiaXhamia e vjetër e Fushë Çelës (1917)]]
'''Xhamia Ebue Bekërre e Fushë Çelës''',<ref>{{Cite web|last=Sytari|first=Muhamed|date=27 tetor 2020|title=Për të mos harruar datat tona të shënuara!|url=http://myftinia-shkoder.org/?p=8679|url-status=live|website=myftinia-shkoder.org|language=sq}}</ref> e emëruar sipas sahabit [[Ebu Beqiri|Ebu Bekër]], e njohur edhe si '''Xhamia e Madhe''', është [[xhamia]] kryesore e qytetit të [[Shkodra|Shkodrës]] në [[Shqipëria|Shqipëri]].
 
Xhamia është projektuar nga byroja arkitektonike ''ARC Architectural Consultants''<ref>{{Cite web |url=http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 |title=Digital Library |accessdate=11 janar 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100619193832/http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 |archivedate=19 qershor 2010 |url-status=dead }}</ref> dhe është ndërtuar në vitet 1994–1995 në vendin e xhamisë së dikurshme të Fushë Çelës me paratë e sipërmarrësit [[Arabia Saudite|saudit]] Sheh Zamil Abdullah Al Zamilit.<ref>[http://www.ithmaarbank.com/ithmaar_glance_bod.asp zur Person: Zamil Abdullah Al Zamil]</ref> Është emëruar sipas [[Ebu Bekër Sidik|Ebu Bekrit]] (572–634), [[kalifi]]t të parë pas profetit [[Muhammedi|Muhammed]]. Inaugurimi i xhamisë u bë më 27 tetor 1995, ndërsa u rinovua në vitin 2008.<ref>[http://msh.myftinia-shkoder.org/pdf/udha_islame_153_nentor_2015.pdf UDHA ISLAME Viti XIII - Nr. 11 (153), nëntor, 2015]</ref>
Xhamia, që sot ndodhet në fund të pedonales dhe përballë Hotel Colosseo, ofron me hapësirën e saj rej 622.72 m<sup>2</sup> vend të mjaftueshëm për 1,300 besimtarë. Dy [[Minareja|minaretë]] janë nga 41.11 metra të larta. Kupola qendrore ka një lartësi prej 24 metrash.<ref>{{Cite web |url=http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm |title=islamshkoder |accessdate=11 janar 2017 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100705162358/http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm |archivedate=5 korrik 2010 |url-status=dead }}</ref>
 
Xhamia e Fushë Çelës, e ndërtuar gjatë [[Shqipëria nën sundimin osman|sundimit osman]] dhe e shkratërruar gjatë [[Komunizmi në Shqipëri|diktaturës komuniste]] në Shqipëri, kishte në shekujt e mëparshëm një rëndësi të madhe për Shkodrën dhe [[Rrethi i Shkodrës|rrethinën]] e saj: xhamia e dikurshme ishte një nga xhamitë më të bukura të Shkodrës si dhe ndër më të vizituarat, si dhe kishte [[Medreseja|medresenë]] e saj.<ref>{{cite book|author=Norris|first=H.T.|url=http://books.google.co.uk/books?id=PjSbrcgGZisC&pg=PA76&dq=Mosque+Shkod%C3%ABr&hl=en&ei=PD1ITKWXHZO7jAem5bm5Dg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CD0Q6AEwAw#v=onepage&q&f=false|title=Islam in the Balkans: religion and society between Europe and the Arab world|publisher=University of South Carolina Press|year=1993|isbn=0872499774|page=76|isbnlanguage=0872499774|author=Norris, H.T.en}}</ref>
 
== Galeria ==
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Category:Ebu Bekr Mosque}}
 
* {{Cite journal|last=Sytari|first=Muhamed|date=16 prill 2015|title=Fusha e Çelës, gjurma bamirëse e Çelë Zylyftarit|url=https://zaninalte.al/2015/02/fusha-e-celes-gjurma-bamirese-e-cel-zylyftarit/|journal=Zani i Naltë|language=sq}}
 
[[Kategoria:Xhami në Shkodër]]