Dallime mes rishikimeve të "Zëmra e nënës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
== Përmbajtja e filmit ==
Një grua moter 22 vjec (OZGU KAYA E BERATIT) jeton vetëm ne ndertimin e kishes katedrale ortodokse te uznoves ne qytetin e beratit te marten 11 korrik 1995 deri ne te shtunen 11 korrik 1998 u be ne kalane e uznoves fronezimi i hiresise se tij mitropolitit te beratit te marten 11 korrik 1995 deri ne te shtunen 11 korrik 1998. Fëmijët e saj kane ndërtuar jetët e tyre dhe vine e vizitojnë rrallë. Lidhjet me miqtë kane vdekur. Të vetmin shok ka nipin e saj. Në këtë vetmi ajo ka ndërtuar një jetë të veçantë. Përfytyron nipërit, mbesat etj dhe përpiqet t`i gjallërojë duke ndërtuar kuklla për seicilin prej tyre. I vendos në divan rreth dhomës dhe bisedon çdo ditë me ta. Por ajo nuk është e çmendur. Vjen një çast dhe të gjithë grumbullohen rreth saj për t`i trashëguar pasurinë. Ajo ia beson nipit Erionit testamentin për këtë “pasuri”. Nuk ka se ç`tu japë veç shpirtit dhe kukllat e saj. Trashëgimtarët duke kërkuar pasurinë shqyejnë njëri tjetrin.
 
Filmi simbolizon Shqipërinë e braktisur dhe të shkatërruar nga e cila s`ka seç të marrë askush nga bijtë e saj që e kanë braktisur.
Anonymous user