Dallime mes rishikimeve të "Bregu Perëndimor"

No change in size ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:We-map.png|thumb|rightparapamje|200px|Bregu Perëndimor (Harta)]]
[[Skeda:Flag_of_Palestine.svg|thumb|rightparapamje|200px|right|Flamuri i Bregut Perëndimor]]
'''Bregu Perëndimor''' është shtet i vetëqverisur në [[Palestina|Palestinën]] e sotme. Qeveriset nga institucionet e [[Izraeli|Izraelit]]t. Si qytet kryesor merret [[Ramallahu|Ramallah]] pasi që [[JerusalemiJeruzalemi]] është kryeqytet i tërë [[PalestinaShteti i Palestinës|Palestinës]] ku hyjnë vendet: :[[Izraeli]] dhe [[Gaza]] bashkë me '''Bregun Perëndimor'''.
 
== Shtrirja dhe përbërja ==
'''Bregu Perëndimor''' është pjesa më e madhe e [[Palestina|Palestinës]] por e kontrolluar pjesërisht nga [[Izraeli]] dhe pesërisht nga [[Palestina]]. Shtrihet në lindje të [[Izraeli|Izraelit]] dhe perëndim të [[Jordani|Jordanit]]t.
* Ka popullatë prej : 3,284,787 milionë banorë
*Popullsia Popullsia: [[Arabe]]
* Kryeqyteti: [[Ramallahu]]
*Kryeqyteti :[[Ramallah]]
* Sipërfaqe prej : 5,655 km2
* Besimi fetar : [[Islam]], [[Krishterimi|Krishter]] ([[Protestant]]), [[Krishterimi|KrishterJehudizmi]].
 
== Shih edhe ==
[[Skeda:Flag_of_Palestine.svg|thumb|right|200px|right|Flamuri i Bregut Perëndimor]]
* [[GazaFatahu]]
* [[Mandati britanik i Palestinës]]
 
== Lidhje të jashtme ==
==Shih edhe==
* https://en.wikipedia.org/wiki/West_Bank
*[[Gaza]]
* https://telegrafi.com/tag/bregu-perendimor/
*[[Palestina]]
* https://www.evropaelire.org/a/999273.html
*[[Izraeli]]
 
==Lidhje të jashtme==
*https://en.wikipedia.org/wiki/West_Bank
*https://telegrafi.com/tag/bregu-perendimor/
*https://www.evropaelire.org/a/999273.html
 
{{azia-gjeo-cung}}