Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Gjirokastrës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 92.60.23.246) dhe riktheu rishikimin 2160888 nga Fatimde)
Etiketa: Manual revert
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Sipas kronikanit [[Turqit|turk]], [[Evlija Çelebi|Çelebiu]], i cili vizitoi qytetin më [[1672]]: “ Kalaja ishte ndërtuar në kohë të moçme. Krejt prej guri të gdhendur. Në mes të kalasë ndodhej një rrugë e gjerë me drejtim lindje-perëndim, në të dy anët e së cilës ndodheshin 200 shtëpi. Ajo kishte dy porta hekuri me nga tri palë dyer dhe një hendek 100 hapa të gjatë dhe 200 hapa të gjerë midis namasgjahut dhe fortesës. Ndërsa të tri anët e tjera nuk kishin nevojë për hendek pasi janë përrenj natyrorë”. Në vitin [[1417]], Kalaja u pushtua nga turqit pas një rrethimi të gjatë.
 
Me kalimin e viteve, ajo filloi të luajë gradualisht rolin e një kështjelle për qëndrimin e sunduesit dhe garnizonit të qytetit. Në vitin [[1812]], Kalaja e Gjirokastrës u pushtua nga Ali Pashë Tepelena, i cili filloi rindërtimin e saj. Rindërtimi i kalasë, i një saraji dhe i disa godinave anekse, u bë me një ngutësi aq të madhe sa të gjitha punimet u kryen brenda një viti e gjysmë. Kalaja përmbante përveç barakave për vendosjen e një garnizoni prej 5 mijë ushtarësh, magazina të shumta nëntokësore që ishin llogaritur mirë për sigurimin e municioneve dhe ushqimeve të nevojshme. Kronikat e kohës përmendin se vetëm për ndërtimin e vendqëndrimit të Ali Pashës, një kullë pranë këndit juglindor, punuan 1500 vetë. Me rënien e [[Pashallëku]]t të Janinës, Kalaja do të humbiste shkëlqimin e saj. Në vitet e luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, ajo do të shërbente si vendstrehim për banorët e qytetit për tu mbrojtur nga bombardimet e ajrore. Ne vitin 1932 Mbreti Zog bëri rinovime ne burgun e kalasë.
 
==Lidhje të jashtme==