Zëmra e nënës: Dallime mes rishikimesh

36 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
Rreshti 22:
|Aktori3 = Mira Gjata
|Aktori4 = Ilir Bezhani
|Aktori5 = Neslihan Atagul
|Aktori6 = Ozgu Kaya
|Aktori7 =
|Aktori8 =
|}}
Filmi '''Zemra e nënës''' prodhim i vitit [[19951993]]. Regjia: [[Besnik Bisha]], skenari: [[Nexhat Tafa]], producent: [[Albafilm Studio]], muzika: [[Mira Meçule]].
== Përmbajtja e filmit ==
KaterNjë grua moter 22 vjecplakë (OZGU KAYA E KATER ETinka BERATITKurti) jeton vetëm. Fëmijët e saj kane ndërtuar jetët e tyre dhe vine e vizitojnë rrallë. Lidhjet me miqtë kane vdekur. Të vetmin shok ka nipin e saj. Në këtë vetmi ajo ka ndërtuar një jetë të veçantë. Përfytyron nipërit, mbesat etj dhe përpiqet t`i gjallërojë duke ndërtuar kuklla për seicilin prej tyre. I vendos në divan rreth dhomës dhe bisedon çdo ditë me ta. Por ajo nuk është e çmendur. Vjen një çast dhe të gjithë grumbullohen rreth saj për t`i trashëguar pasurinë. Ajo ia beson nipit Erionit testamentin për këtë “pasuri”. Nuk ka se ç`tu japë veç shpirtit dhe [[Kukulla|kukllat]] e saj. Trashëgimtarët duke kërkuar pasurinë shqyejnë njëri tjetrin.
 
Filmi simbolizon Shqipërinë e braktisur dhe të shkatërruar nga e cila s`ka seç të marrë askush nga bijtë e saj që e kanë braktisur.