Dallime mes rishikimeve të "Demir Hyskja"

25 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Demir Hyskja''' ishte një aktor i mirënjohur shqiptar. U lind më [[31 dhjetor ]], [[1936]] në [[Elbasan]]. Vdiq më [[7 gusht]], [[2016]].
 
== Jeta ==
Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin [[Teatri “Skampa”|“Skampa”]]. Gjatë punës 30-vjeçare në teatër ka realizuar mbi 50 role kryesore. Për [[Kinostudio Shqipëria e Re|Kinostudion “Shqipëria e Re”]] ka realizuar 24 filma artistikë dhe dokumentarë. Është dekoruar disa herë me dekorata të shkallëve të ndryshme, deri tek “Naim Frashëri i Klasit të Parë”. Në vitin 1969 nderohet me titullin “Artist i Merituar” dhe në vitin 1979 nderohet me titullin e lartë “Artist i Popullit”. Është zgjedhur katër herë radhazi deputet në Kuvendin Popullor.
 
Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin [[Teatri “Skampa”|“Skampa”]].
== Puna ==
 
Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin [[Teatri “Skampa”|“Skampa”]]. Gjatë punës 30-vjeçare në teatër ka realizuar mbi 50 role kryesore. Për [[Kinostudio Shqipëria e Re|Kinostudion “Shqipëria e Re”]] ka realizuar 24 filma artistikë dhe dokumentarë. Është dekoruar disa herë me dekorata të shkallëve të ndryshme, deri tek “Naim Frashëri i Klasit të Parë”. Në vitin 1969 nderohet me titullin “Artist i Merituar” dhe në vitin 1979 nderohet me titullin e lartë “Artist i Popullit”. Është zgjedhur katër herë radhazi deputet në Kuvendin Popullor.
 
== Filmografia ==