Dallime mes rishikimeve të "Thomas Müller"

6 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Një produkt i [[FC Bayern München II|akademisë së Bayernit]], ai u bashkua me skuadrën e parë në sezonin 2009–10 pasi [[Louis van Gaal]] u emërua si trajneri i ri i skuadrës. Ai në atë sezon luajti pothuajse çdo ndeshje ku Bayerni fitoi Bundesligën dhe kupën duke arritur gjithashtu deri në finalen e [[Finalja e UEFA Liga e Kampioneve 2010|Ligës së Kampioneve]]. Müller shënoi 23 gola në sezonin 2012–13 me Bayernin që fitoi një ''[[Tripleta (futboll)|tripletë]]'' historike: ligën, kupën dhe [[Finalja e UEFA Liga e Kampioneve 2013|Ligën e Kampioneve]].
 
Müller u thirr në [[Kombëtarja gjermane e futbollit|kombëtaren gjermane]] në vitin 2010. Në [[2010 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2010të atij viti]] ai shënoi pesë gola në gjashtë paraqitjendeshje me Gjermaninë që e mbylli turnamentin në vendin e tretë. Ai u emërua si [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës|lojtari i ri më i mirë]] dhe fitoi edhe [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës|Këpucën e Artë]] si golashënuesi më i mirë me pesë gola dhe tre assistaasiste. Në [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2014]] ai luajti një rol kryesor duke ndihmuar skuadrën të fitonte trofeun, duke shënuar pesë gola duke marrë çmimin [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës|Këpuca e Argjendë]] si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit, dhe gjithashtu ishte në [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës|formacionin e turnamentit]].
 
==Karriera me klube==