Dallime mes rishikimeve të "Usein Bodaninsky"

викификация
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(викификация)
 
'''Usein Bodaninsky''' ([[1 dhjetor]] [[1877]] - [[17 prill]] [[1938]]) ishte historiani, artisti, kritiku i artit dhe etnografi i Krimesë, drejtori i parë i [[Muzeut të Pallatit Bakhchisaray]]. Emri i plotë në stilin rus: Usein Abdrefievich Bodainsky (Rusisht: Усеин Абдрефиевич Боданинский); në Crimean Tatarisht: Üsein Abdurefi oğlu Bodaninskiy, Усеин Абдурефи огълу Боданинский. Mbiemri i tij është i rrjedhjes toponimike në gjuhën ruse dhe nënkupton "nga Bodana". 'Üsein' është një variant i 'Huseinit'.
 
Usein ka lindur në [[Krimea]], në fshatin Badana (Bodana) të Simferopol uyezd (qarkut), Guvernator i Tauridës, Perandoria Ruse, tani Perovo (Qarku Simferopol).
34

edits