Dallime mes rishikimeve të "Gjuha tatare e Krimesë"

викификация
(Adding 1 book for Wikipedia:Vërtetueshmëria (20210127)) #IABot (v2.0.8) (GreenC bot)
(викификация)
 
{{Kutia gjuhë|emri=Tatare e Krimesë|shtetet=[[Ukraina]], [[Turqia]], [[Uzbekistani]], [[Rumania]], [[Rusia]], [[Kirgizistani]], [[Bullgaria]], [[Lituania]]|fam1=[[Gjuhët turkike|Turkike]]|fam2=Turkike e përbashkët|fam3=Kipchak|fam4=Kipchak–Cuman|iso2=crh|iso3=crh|glotto=crim1257|emri origjinal={{lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırımtatar tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырымтатар тили}}}} {{-}} {{small|{{lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırım tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырым тили}}}}}}|emri tjetër=Krimeisht}}
[[Skeda:Crimean_Tatar_language_on_airport_bus,_Simferopol.JPG|parapamje|"Mirësevini në Krime" ({{Lang|crh|Qırımğa hoş keldiñiz!}}) shkruar në tatarisht të Krimesë Cyrillic, autobus aeroporti, Aeroporti Ndërkombëtar i Simferopol ]]
[[Skeda:Bağçasaray_Devlet_Tarihiy-Medeniy_Qoruması.jpg|parapamje|Sktiptë latine e tatarishtes së Krimesë në një pjatë në [[ Bakhchysarai |Bakhchisaray]] më 2009, së bashku me gjuhën ukrainase ]]
'''Gjuha tatare e Krimesë''' ({{Lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırımtatar tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырымтатар тили}}}}), e quajtur gjithashtu '''Krimeisht''' ({{Lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırım tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырым тили}}}}), është një gjuhë turkike Kipchak e folur në [[Krimea|Krime]] dhe diasporat e Krimesë tatare të [[Uzbekistani|Uzbekistanit]], [[Turqia|Turqisë]], [[Rumania|Rumanisë]] dhe [[Bullgaria|Bullgarisë]], si dhe komunitete të vogla në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Nuk duhet të ngatërrohet me [[Gjuha tatare|tatarishten]], që flitet në [[Tataristani|Tataristan]] dhe rajone ngjitur në [[Rusia|Rusi]]; gjuhët janë të lidhura, por i përkasin dy nëngrupeve të ndryshme të gjuhëve Kipchak dhe kështu nuk janë reciprokisht të kuptueshme.Është ndikuar gjerësisht nga gjuhët turkike Oghuz të tilla si [[Gjuha azerbajxhane|azerbajxhanisht]], gagauzisht, [[Gjuha turke|turqisht]] dhe turkmenisht.
 
34

edits