Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

69 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 82.114.85.99, 2A02:8109:8AC0:5668:ED69:E556:9AEF:E79A, Tahmid dhe 130.0.28.57) dhe riktheu rishikimin 2080940 nga 186.143.165.116
(pjeen e fundit)
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 82.114.85.99, 2A02:8109:8AC0:5668:ED69:E556:9AEF:E79A, Tahmid dhe 130.0.28.57) dhe riktheu rishikimin 2080940 nga 186.143.165.116)
Etiketa: Manual revert
 
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.] Akullnajat formohen si shkak i rënies së e vazhdueshme të borës në shtresa të ndryshme të një formimitlloj kemirelievi. shumeSipas llojeformimit akullnajashkemi siakullnaja malore etjdhe kontinentale.
[[Skeda:155 - Glacier Perito Moreno - Panorama de la partie nord - Janvier 2010.jpg|1000px|center|thumb|Akullnajat]]
== Krijimi ==
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|parapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]][[Skeda:Icebergs cape york 1.JPG|parapamje|300px|Grenlandë, krijimi i njebrigjeve akullnaje ndikon shume nje akullnaj leviz 50m ne vit dmth 50m imagjinooo po pak a une sdi mu nal tu eccakullta]]
 
== Shpejtësia e lëvizjes së akullnajave ==