Dallime mes rishikimeve të "Carles Puyol"

1 byte removed ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
| ntupdate =
}}
'''Carles Puyol Soforcada''' (<small>Katalonisht</small> [[Gjuha katalane|[ˈkaɾləs puˈjɔl sɐfuɾˈkaðɐ]]]; lindur më 13 prill 1978) është një ish [[futbolli]]st profesionist [[Spanja|spanjoll]]. Pozicioni i tij natyral ishte [[Mbrojtësi (futboll)|qëndër-mbrojtësimbrojtës]], por ai mund të aktivizohej me lehtësi në të dyja krahët, më së shumti në të djathtin.<ref name=Watch>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/euro_2004/spain/players_to_watch/3594557.stm|title=Carles Puyol|publisher=BBC Sport|language=en|date=25 maj 2004|accessdate=8 korrik 2010}}</ref> Puyol konsiderohet si një nga mbrojtësit më të mirë të gjeneratës së tij.<ref name=Grit>{{cite web|url=http://sportsillustrated.cnn.com/2010/soccer/world-cup-2010/writers/ben_lyttleton/07/09/puyol/index.html|title=Puyol anchors Spanish defense with combination of hard work, grit|trans-title=Puyol ankoron mbrojtjen spanjolle me kombinimin e punës së palodhur, kurajos|publisher=Sports Illustrated]]|language=en|author=Ben Lyttleton|date=9 korrik 2010|accessdate=16 korrik 2010|url-status=dead|archive-url=https://web.archive.org/web/20100711022925/http://sportsillustrated.cnn.com/2010/soccer/world-cup-2010/writers/ben_lyttleton/07/09/puyol/index.html|archive-date=11 korrik 2010}}</ref>
 
Puyol e ka shpenzuar të gjithë karrierën e tij te [[FC Barcelona|Barcelona]], duke u bërë [[Kapiteni (futboll)|kapiten]] i ekipit në gusht 2004 pasi i mori shiritin [[Luis Enrique]]s. Ai luajti gjithsej 593 ndeshje zyrtare dhe fitoi 17 tituj madhor, ku dallon gjashtë tituj të [[La Liga]]s dhe tre të [[UEFA Liga e Kampioneve|UEFA Ligës së Kampioneve]].