Dallime mes rishikimeve të "Fëmija"

526 bytes removed ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Added links)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
[[Skeda:Kosovar Albanian children.jpg|thumb|Fëmijë shqiptarë]]
'''Fëmija''' është një [[qenie njerëzore]] në periudhën e saj zhvillimore ndërmjet lindjes dhe moshës së pjekurisë, apo nën moshën 18 vjeçare, me përjashtim të rasteve kur për arsye dhe shkaqe të ndryshme, mosha madhore arrihet edhe më herët se sa mosha 18 vjeçare. <ref name="PN">[[Pajazit Nushi]]:Leksikon i Psikologjisë, Vëllimi 1, (A - M), [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës]], [[Prishtinë]], [[2014]], fq. 236.</ref>
 
== Përkufizimi ==
Biologjikisht, një fëmijë (shumës: fëmijët) është një qenie njerëzore midis fazës së lindjes dhe pubertetit. Përkufizimi ligjor i fëmijës në përgjithësi i referohet një të mituri, i njohur ndryshe si një person më i ri se mosha madhore.<ref name="Child">{{cite web|title=Child |publisher=TheFreeDictionary.com|accessdate=5 January 2013|url=http://www.thefreedictionary.com/Child|language=en}}</ref> <ref name="Child 2">{{cite web |title=Child|publisher=Oxford University Press|accessdate=5 January 2013|url=http://oxforddictionaries.com/definition/english/child|language=en}}</ref> Termi fëmija gjithashtu mund të nënkuptojë një marrëdhënie me një prind (si bijët dhe bijat të çfardo moshe) ose, metaforikisht, një figurë autoriteti, ose të nënkuptojë anëtarësimin në një klan, fis ose fe.<ref>{{cite web|title=American Heritage Dictionary |url=http://www.bartleby.com/61/13/C0291300.html |publisher= |date=7 December 2007 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20071229155809/http://www.bartleby.com/61/13/C0291300.html |archivedate=29 December 2007 |df= |language=en}}</ref> Ka shumë çështje sociale të cilat në njërën ose mënyrën tjetër prekin fëmijët, siç janë arsimimi i fëmijëve, ngacmimi, varfëria e fëmijëve, familjet jofunksionale, puna e fëmijëve, uria, mungesat në mësim, fëmijët e pastrehë, etj. Fëmijët mund të rriten nga prindërit, gjyshërit, kujdestarët, ose nga një qendër ditore.
7

edits