Dallime mes rishikimeve të "Penisi"

2.323 bytes removed ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Penisi eshte organi qe ju len shtatzane pa e marr vesh sepse ju futet .
 
'''Penisi''' është organi qe ju futet gjenital mashkullor, që gjithashtu ju len shtatzan pa e marr vesh ju shërben si kanal urinar. Pjesët kryesore janë rrënja (radix); trupi (korpusin); dhe epitheliumi i penisit që përfshin [[Lëkura|lëkurën]] e boshtit dhe lafshën e penisit, të cilët mbulojnë ''glans penis''. Trupi i penisit është i përbërë nga tri shtylla [[Indi (organ)|indesh]]: dy ''cavernosa corpora'' në anën dorsale dhe një ''corpus spongiosum'' mes tyre, në anën ventrale. Uretra e mashkullit kalon përmes [[Prostati|gjëndrrës së prostatës]], ku bashkohet me kanalin [[Ejakulacioni tek Meshkujt|ejakulues]], dhe pastaj përmes penisit. Uretra kalon përmes ''corpus spongiosum'', dhe hapjes së tij, meatus, që qëndron në majën e glans penis. Kanali urinar është një pasazh qoftë për urinim dhe për [[Ejakulimi|derdhjen]] e [[Sperma|spermës]].
 
Shumica e penisit zhvillohet nga t<ref>ë </ref> njëjtat inde të embrionit nga ku zhvillohet klitorisi te femrat; ndërsa lëkura që mbulon penisin dhe uretra ka të njëjtën origjinë embrionale me labia minora tek femrat.<ref name="DevHuman">Keith L. Moore, T. V. N. Persaud, Mark G. Torchia, The Developing Human: Clinically Oriented Embryology 10th Ed. Elsevier Health Sciences, 2015 [[:en:Special:BookSources/9780323313483|ISBN 978-0-323-31348-3]], [https://books.google.com/books?id=pmKGBwAAQBAJ&pg=PA267 pp 267-69]</ref><ref name="JonesLopez2013p352">{{Cite book|url=http://books.google.com/books?id=M4kEdSnS-pkC&pg=352|title=Human Reproductive Biology|date=28 September 2013|publisher=Academic Press|isbn=978-0-12-382185-0|page=352|author1=Richard E. Jones|author2=Kristin H. Lopez}}</ref> Një ngritje është ngurtësimi dhe rritja e penisit, i cili ndodh gjatë kënaqësisë seksuale, edhe pse mund të ndodhë edhe në situata jo-seksuale.
 
Ndonëse rezultatet ndryshojnë sipas studimeve, konsensusi shkencor është që mesatarja e gjatësisë së penisit të ngritur është rreth <span contenteditable="false">12.9–15</span> <span contenteditable="false">cm (5.1–5.9</span> polç<span contenteditable="false">)</span>, ku rreth 95 % e meshkujve pas [[puberteti]]t kanë një gjatësi brenda intervalit <span contenteditable="false">10.7–19.1</span> <span contenteditable="false">cm (4.2–7.5</span> polç<span contenteditable="false">)</span>.
 
== Anatomia ==
7

edits