Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

61 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[pending revision][pending revision]
(Skeda Virusi_Korona.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Racconish)
No edit summary
* Penjëzore.
 
Viruset janë parazitë brendaqelizorë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.
 
Viruset zakonisht kanë dy pjesë kryesore:
== Struktura dhe klasifikimi i viruseve ==
 
Viruset janë organizma sub-qelizorë (nënqelizorë) që janë të përbërë nga: [[acidi nukleik]] dhe një veshje proteinike ([[kapsidi]]).
 
Disa viruse kanë një veshje të jashtme, që qëndron mbi kapsid, që quhet envelope, peplos, mantel apo perikapsid.