Dallime mes rishikimeve të "Luis Nazário de Lima"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
'''Ronaldo Luís Nazário de Lima''' (<small>Portugalisht: </small> [[Gjuha portugeze|[ʁoˈnawdu ˈlwis nɐˈzaɾju dʒi ˈɫĩmɐ]]]; lindur më 18 shtator 1976), i njohur zakonisht si '''Ronaldo''', është një ish [[futbolli]]st profesionist [[Brazili|brazilian]] i cili luante si [[Sulmuesi (futboll)|sulmues]]. Ai konsiderohet si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, duke pasur pseudonimin ''El Fenomeno'' (Fenomeni).<ref name="Fenomeni1">{{cite web|url=http://sportekspres.com/ronaldo-luiz-nazario-da-lima-fenomeni-qe-u-ndal-vetem-nga-gjunjet/|title=Ronaldo Luiz Nazario de Lima, “Fenomeni” që u ndal vetëm nga gjunjët!|publisher=Sport Ekspres|language=sq|author=Anton Cicani|date=24 shtator 2016|accessdate=8 prill 2020}}</ref><ref name="Fenomeni2">{{cite web|url=https://telegrafi.com/ronaldo-fenomeni-sot-mbush-40-vjet-bota-e-futbollit-e-kujton-si-9-shi-mire-ne-histori-fotovideo/|title=Ronaldo fenomeni sot mbush 40 vjet, bota e futbollit e kujton si 9-shi më i mirë në histori (Foto/Video)|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=22 shtator 2016|accessdate=8 prill 2020}}</ref><ref name="Fenomeni3">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/te-interi-isha-shume-i-lumtur-dhe-me-donin-tifozet-ronaldo-fenomeni-ja-cfare-i-thashe-moratit-para-largimit/|title=“Te Interi isha shumë i lumtur dhe më donin tifozët”, Ronaldo fenomeni: Ja çfarë i thashë Moratit para largimit|publisher=Gazeta Panorama|language=sq|date=11 shkurt 2020|accessdate=8 prill 2020}}</ref><ref name="Profili te FIFA">{{cite web|url=https://www.fifa.com/news/y=2012/m=4/news=ronaldo-phenomenon-every-sense-1611048.html|title=Ronaldo, a phenomenon in every sense|trans-title=Ronaldo, një fenomen në çdo sens|publisher=FIFA|language=en|date=4 prill 2012|accessdate=19 shtator 2015}}</ref> Në kulmin e tij, Ronaldo njihej për driblimet me shpejtësi, kalimin e topit poshtë këmbëve të kundërshtarit dhe finalizimin e saktë. Në vitet 1990', Ronaldo luajti në nivel klubesh me [[Cruzeiro Esporte Clube|Cruzeiron]], [[PSV Eindhoven|PSV-në]], [[FC Barcelona|Barcelonën]] dhe [[F.C. Internazionale Milano|Interin]]. Transferimet e tij në Itali dhe Spanjë e bënë atë lojtarin e dytë (pas argjentinasit [[Diego Maradona]]) që e thyen rekordin e transferimit më të shtrenjtë në histori dy herë, të dyja para ditëlindjes së tij të 21të. Deri në moshën 23 vjeç, ai kishte shënuar 200 gola me klubet dhe kombëtaren. Pas gati tre vitesh pa luajtur për shkak të dëmtimeve të rënda të gju dhe rikuperimeve, Ronaldo ju bashkua [[Real Madrid C.F.|Real Madridit]] në vitin 2002, e cila më pas u ndoq nga transferimet te [[A.C. Milan|Milani]] dhe [[Sport Club Corinthians Paulista|Corinthians]].
 
Ronaldo fitoi çmimin [[FIFA Lojtari Botëror i Vitit]] në vitet 1997 dhe 2002, [[Topi i Artë|Topin e Artë]] në vitet 1997 dhe 2002 dhe çmimin [[Futbollisti i Vitit i UEFA-s]] në vitin 1998. Ai shpall [[Çmimi Don Balón|Lojtari i huaj më i mirë i La Ligas]] në vitin 1997, ku ai gjithashtu fitoi edhe [[Këpuca e Artë Evropiane|Këpucën e Artë Evropiane]] me 34 gola në La Liga. Një vit më pas, ai u shpall [[Futbollisti i Vitit i Serie A]]. Ronaldo ishte një nga sportistët më të vlerësuar dhe të shquar në kohën e tij, duke bërë që kompania sportive [[Nike, Inc.|Nike]], të krijonte këpucët e para model [[Nike Mercurial]] për të. Në vitin 2004, Ronaldo u emërua nga [[Pelé]] në [[FIFA 100]], një listë me 125 futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave. Ai gjithashtu është pjesë në Hollin e Famës të Brazilit, Interit dhe futbollistfutbollit italian.
 
Ronaldo ka luajtur 98 ndeshje për [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazili]] dhe ka shënuar 62 gola, duke qënë golashënuesi i dytë më i mirë në histori mbrapa Pelés. Ai ishte lojtari më i ri i Brazilit që fitoi [[1994 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1994]]. Në [[1998 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1998]], ai mori [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës#Topi i Artë|Topin e Artë]] si lojtari më i mirë i turnamentit, duke ndihmuar Brazilin të arrinte në finale ku ai pësoi një krize epileptike disa orë para humbjes ndaj Francës.<ref name="Problemi">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/finalja-e-boterorit-1998-ronaldo-rrezikoi-te-vdiste/|title=Finalja e Botërorit 1998, Ronaldo rrezikoi të vdiste|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=3 shkurt 2012|accessdate=8 prill 2020}}</ref> Ai e fitoi Kupën e Botës për herë të dytë në vitin [[2002 FIFA Kupa e Botës|2002]], ku ai shkëlqeu në sulm sëbashku me [[Rivaldo]]n dhe [[Ronaldinho]]n. Ronaldo shënoi dy gola në [[Finalja e FIFA Kupës së Botës 2002|finale]] dhe mori [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës#Këpuca e Artë|Këpucën e Artë]] si golashënuesi më i mirë i turnamentit. Në [[2006 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2006]], Ronaldo shënoi golin e tij të 15të në këtë kompeticion, e cila ishte një rekord në atë kohë. Ai fitoi edhe [[Copa América]]n në vitin [[Copa América 1997|1997]], ku ai u zgjodh lojtari i turnamentit, kurse në vitin [[Copa América 1999|1999]] ishte golashënuesi më i mirë.