Dallime mes rishikimeve të "Luis Nazário de Lima"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Ronaldo ka luajtur 98 ndeshje për [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazili]] dhe ka shënuar 62 gola, duke qënë golashënuesi i dytë më i mirë në histori mbrapa Pelés. Ai ishte lojtari më i ri i Brazilit që fitoi [[1994 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1994]]. Në [[1998 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1998]], ai mori [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës#Topi i Artë|Topin e Artë]] si lojtari më i mirë i turnamentit, duke ndihmuar Brazilin të arrinte në finale ku ai pësoi një krize epileptike disa orë para humbjes ndaj Francës.<ref name="Problemi">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/finalja-e-boterorit-1998-ronaldo-rrezikoi-te-vdiste/|title=Finalja e Botërorit 1998, Ronaldo rrezikoi të vdiste|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=3 shkurt 2012|accessdate=8 prill 2020}}</ref> Ai e fitoi Kupën e Botës për herë të dytë në vitin [[2002 FIFA Kupa e Botës|2002]], ku ai shkëlqeu në sulm sëbashku me [[Rivaldo]]n dhe [[Ronaldinho]]n. Ronaldo shënoi dy gola në [[Finalja e FIFA Kupës së Botës 2002|finale]] dhe mori [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës#Këpuca e Artë|Këpucën e Artë]] si golashënuesi më i mirë i turnamentit. Në [[2006 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2006]], Ronaldo shënoi golin e tij të 15të në këtë kompeticion, e cila ishte një rekord në atë kohë. Ai fitoi edhe [[Copa América]]n në vitin [[Copa América 1997|1997]], ku ai u zgjodh lojtari i turnamentit, kurse në vitin [[Copa América 1999|1999]] ishte golashënuesi më i mirë.
 
Për shkak se kishte pësuar dëmtime të mëtejshme, Ronaldo u tërhoq nga futbolli në vitin 2011. Si një sulmues multi-funksional i cili i solli pozicionit të tij një dimension tërësisht të ri, Ronaldo ka qënë një influencë për shumë sulmues të gjeneratave pasardhëse. Pas tërheqjes nga futbolli, Ronaldo vazhdoi punën e tij në [[United Nation Development Program|ProgramiProgramin ie Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin]] si ambasdor, një pozicion që e kishte marrë në vitin 2000. Ai ishte ambasador i [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës 2014]] që u zhvillua në Brazil. Në shtator 2018, ai u bë pronar i shumicës së aksioneve të klubit spanjoll [[Real Valladolid]] pasi bleu 51% të aksioneve.<ref name="Real Valladolid">{{cite web|url=https://gazetablic.com/zyrtare-ronaldo-blen-klubin-e-njohur-te-la-ligas/|title=Zyrtare: Ronaldo blen klubin e njohur të La Ligas|publisher=Gazeta Blic|language=sq|accessdate=8 prill 2020|archive-date=19 gusht 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200819034234/https://gazetablic.com/zyrtare-ronaldo-blen-klubin-e-njohur-te-la-ligas/|url-status=dead}}</ref>
 
==Jeta e hershme==