Dallime mes rishikimeve të "Luis Nazário de Lima"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
===FIFA Kupa e Botës 2002===
{{Quote box|width=32%|align=right|quote="E kam thënë dhe më parë që fitorja ime më e madhe ishte të luaja futboll sërisht, të vrapoja sërisht dhe të shënoja gola sërisht. Kjo fitore, titulli botëror i pestë i joni, ka kurorëzuar rikuperimin tim dhe punën e të gjithë ekipit."|source=—Ronaldo duke folur rreth rikthimit të tij nga dëmtimi dhe suksesit në Kupën e Botën 2002.<ref name="Rikthimi">{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2002/jul/01/worldcupfootball2002.sport3|title=Free of demons and back in land of the living|trans-title=I lirë nga demonët dhe i kthyer në tokën e të gjallëve|publisher=The Guardian|language=en|date=1 korrik 2002|accessdate=22 maj 2014}}</ref>}}
Para fillimit të [[2002 FIFA Kupa e Botës|FIFA Kupës së Botës 2002]], Ronaldo kishte luajtur shumë rrallë për shkak të një dëmtimi të rëndë në gju që kishte pësuar në prill 2000. Gjatë kësaj kohe, ai humbi të gjithë fushatën kualifikuese të Brazilit, e cila nuk kishte qënë në nivelet e duhura për shkak të mungesës së tij. Tim Vickery ka shkruajtur: "Pa Ronaldon, Brazili ishte i dobët, dhe ishte me fat që arriti në turnament. Me të, ishte një histori ndryshe."<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/blogs/legacy/timvickery/2010/10/can_ronaldo_prove_us_wrong_aga.html|title=Can Ronaldo prove us wrong again?|trans-title=A mundet Ronaldo të na provoj se ne e kishim gabim sërisht?|publisher=BBC Sport|language=en|accessdate=22 maj 2014|archive-date=22 maj 2014|archive-url=https://archive.today/20140522164304/http://www.bbc.co.uk/blogs/legacy/timvickery/2010/10/can_ronaldo_prove_us_wrong_aga.html|url-status=dead}}</ref> Në një rikthim të jashtëzakonshëm nga dëmtimi që i rrezikoi karrierën, Ronaldo udhëhoqi Brazilin drejt titullit të pestë kampion bote, një rekord, si dhe fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë i turnamentit me tetë gola.<ref name="Shpagimi">{{cite web|url=https://www.fifa.com/tournaments/archive/worldcup/koreajapan2002/index.html|title=Redemption for Ronaldo as world's eyes turn east|trans-title=Shpagim për Ronaldon, sytë e botës kthehen në lindje|publisher=FIFA|language=en|accessdate=22 maj 2014}}</ref><ref name="Botërori 2002">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/boterori-2002-brazil-fenomenal-ronaldo-i-jep-boterorin/|title=Botërori 2002: Brazil “fenomenal”, Ronaldo i jep Botërorin|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=6 qershor 2014|accessdate=22 maj 2014}}</ref> Shumë persona e konsideruan këtë sukses si "shpagim" për atë që ndodhi në Kupën e Botës të katër viteve më parë.<ref name="Shpagimi"/><ref name="Amy"/><ref name="Hayward">{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/sport/football/international/3030316/Redemption-sweet-for-Ronaldo.html|title=Redemption sweet for Ronaldo|trans-title=Shpagim i ëmbël për Ronaldon|publisher=The Telegraph|language=en|author=Paul Hayward|date=30 qershor 2002|accessdate=5 shtator 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.fourfourtwo.com/features/ronaldos-2002-world-cup-redemption-according-him-moment-i-felt-complete|title=Ronaldo's 2002 World Cup redemption... according to him: "In that moment, I felt complete"|trans-title=Shpagimi i Ronaldos në Kupën e Botës 2002... sipas tij: "Në atë moment" u ndjeva i plotësuar"|publisher=FourFourTwo|language=en|date=8 qershor 2018|accessdate=5 shtator 2018}}</ref>
 
Ronaldo foli rreth fiksimit të tij për të ngritur Kupën e Botës, pasi kishte dështuar ta bënte diçka të tillë katër vite më parë: "E virtualizoja trofeun para syve të mi dhe imagjinoja se çfarë ndjesie e mrekullueshme duhej të ishe po ta ngrije në qiell. Ishte një ndjesi përrallore ta mbaja në duart e mia dhe ta puthja."<ref name="Trofeu"/> Ronaldo shkëlqeu në turnament sëbashku me dy partnerët në sulm [[Rivaldo]] dhe [[Ronaldinho]]; treshja e quajtur "tre R-të" ishte pjesë e Ekipit All-Star në përfundim të turnamentit.<ref name="All star">{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport3/worldcup2002/hi/other_news/newsid_2071000/2071344.stm|title=Campbell makes All-Star team|trans-title=Campbell pjesë e Ekipit All-Star|publisher=BBC Sport|language=en|accessdate=21 nëntor 2013}}</ref>